Předmět: Provoz silničních vozidel

» Seznam fakult » DFJ » KDPD
Název předmětu Provoz silničních vozidel
Kód předmětu KDPD/PYSVP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šefčík Ivo, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Podvozek: Rozdělení silničních vozidel, kategorie, celková uspořádání, základní rozměry a hmotnosti. Rámy a karosérie, nápravy tuhé a výkyvné, hnané a hnací. Kola, ráfky, pneumatiky, pérování, tlumiče pérování, stabilizátory. Řízení, geometrie řízených kol, díly řízení, převodky řízení, posilovače řízení. Brzdy bubnové a kotoučové, brzdové soustavy hydraul. a vzduchotl. Protiblokovací systémy. Převodová ústrojí: Spojky kotoučové, lamelové, odstředivé, elektromagnetické, hydrodynamické, samočinné. Převodovky, synchronizace, planetové, polosamočinné a samočinné převodovky. Hydrodynamické měniče, přídavné převodovky. Kloubové hřídele, klouby, stálé převody, diferenciály. Spalovací motory: Celková uspořádání, rozdělení, paliva, teorie motorů. Konstrukce a funkce pevných a pohyblivých částí motoru. Palivové systémy zážehových motorů. Palivové systémy vznětových motorů, mazací a chladicí systémy. Časová rezerva, shrnutí probrané látky.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Projekce
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy konstrukčního řešení, principy činnosti a provozem hlavních skupin a podskupin silničních vozidel.
Po absolvování předmětu student umí schematicky nakreslit, popsat a vysvětlit činnost jednotlivých částí podvozku, převodových ústrojí a spalovacích motorů automobilů.
Předpoklady
Předpokládá se zvládnutí středoškolské fyziky.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Student musí v průběhu semestru i při závěrečné zkoušce prokázat porozumění principům konstrukce, činnosti a zásadám provozu všech ústrojí podvozku, převodů i spalovacích motorů automobilů v rozsahu probrané látky. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu semestru.
Doporučená literatura
  • Gscheidle, Rolf. Příručka pro automechanika. Praha: Sobotáles, 2002. ISBN 80-85920-83-2.
  • Tesař, Miroslav. Konstrukce vozidlových spalovacích motorů. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2003. ISBN 80-7194-550-1.
  • Vlk, František. Podvozky motorových vozidel : pneumatiky a kola, zavěšení kol, nápravy, odpružení, řídící ústrojí, brzdové soustavy. Brno: Nakladatelství a vydavatelství Vlk, 2000. ISBN 80-238-5274-4.
  • Vlk, František. Převodová ústrojí motorových vozidel : spojky, převodovky, rozvodovky, diferenciály, hnací hřídele, klouby. Brno: Nakladatelství a vydavatelství Vlk, 2000. ISBN 80-238-5275-2.
  • Vlk, František. Příslušenství vozidlových motorů : vstřikování paliva, vstřikovací systémy, plnění a přeplňování, snižování škodlivin, chlazení a mazání. Brno: Nakladatelství a vydavatelství Vlk, 2002. ISBN 80-238-8755-6.
  • Vlk, František. Vozidlové spalovací motory : [teorie a konstrukce, příprava směsi, mechanické části, sání a výfuk, paliva]. Brno: Nakladatelství a vydavatelství Vlk, 2003. ISBN 80-238-8756-4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr