Předmět: Provozní rizika dopravních prostředků a staveb II

» Seznam fakult » DFJ » KDPD
Název předmětu Provozní rizika dopravních prostředků a staveb II
Kód předmětu KDPD/PZDPK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sejkorová Marie, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod do předmětu. Bezpečnostní rizika a jejich identifikace. Definice základních pojmů. Rizika dopravních staveb I. Metody provádění identifikace rizik. Identifikace rizik. Zdroje informací, projektová dokumentace. Územní a stavební řízení. Moderní metody rizikových analýz I. Definice, základní pojmy. Používání metod rizikové analýzy. Volba metody, vyhodnocení, závěry a doporučení. Prevence a řízení rizik. Základní definice a pojmy. Prevence a řízení rizik z hlediska bezpečnosti práce. Legislativa na úseku bezpečnosti práce a rizik. Povinnosti právnických osob, podnikajících fyz. osob a zaměstnanců na úseku BP. Právní předpisy pro oblast bezpečnosti, rizik a posuzování vlivu na ŽP. Zákon o ochraně veřejného zdraví. Kategorizace prací. Působnost orgánů ochrany veř. zdraví. Bezpečnostní poradce pro přepravu nebezpečných věcí. Povinnosti bezpečnostního poradce. Přeprava nebezpečných věcí. Třídy nebezpečných věcí. Klasifikace nebezpečných chemických látek a přípravků.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Seznámit posluchače s bezpečnostními riziky dopravních staveb a prostředků, rizikovou analýzou, kvantifikací a kvalitativním hodnocením provozních rizik.
Znalost středoškolských základů chemie, informatiky.
Předpoklady
Absolvováním tohoto předmětu získají studenti základní poznatky o metodách identifikace a posuzování nejdůležitější stavebních i provozních rizik u vybraných typů dopravních staveb a dopravních prostředků. Získají základní vědomosti o managementu rizik.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zkouška z předmětu (forma, obsah, trvání) je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPa. Podmínkou účasti na zkoušce je získání zápočtu. Student musí v průběhu semestru prokázat schopnost samostatně řešit zadané úlohy a při závěrečné zkoušce prokázat porozumění probíraných témat. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu semestru.
Doporučená literatura
  • BERNATÍK, A. Prevence závažných havárií II.. Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství v Ostravě, 2006. ISBN ISBN 80-86634-90-.
  • BERNATÍK, A. Prevence závažných havárií I.. Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství v Ostravě, 2006. ISBN 80-86634-89-2.
  • FIŠEROVÁ, S. Hygienické minimum. Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství v Ostravě, 2005. ISBN 80-86634-60-4.
  • Veber, Jaromír. Management kvality, environmentu a bezpečnosti práce : legislativa, systémy, metody, praxe. Praha: Management Press, 2006. ISBN 80-7261-146-1.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr