Předmět: Provozní rizika dopravních prostředků a staveb I

» Seznam fakult » DFJ » KDPD
Název předmětu Provozní rizika dopravních prostředků a staveb I
Kód předmětu KDPD/PZPRP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sejkorová Marie, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Externí vlivy dopravních prostředků na jednotlivé složky životního prostředí. Externí vlivy dopravních staveb na jednotlivé složky životního prostředí. Emise škodlivin do ovzduší. Emisní charakteristiky zážehových a vznětových motorů. Odpadní vody. Typické polutanty v odpadních vodách. Způsob hodnocení znečištění odpadních vod. Odpady. Charakteristika, definice. Typické druhy odpadů, kategorie. Nebezpečnost odpadů. Hodnocení toxicity odpadů, chemických látek a přípravků. Hodnocení následné nebezpečnosti odpadů. Vliv dopravy na znečištění půd. Charakteristika ropných látek. Metody monitoringu vlivu. Metody měření emisí do ovzduší. Monitoring znečištění vod a hornin. prostředí Hluková studie. Definice, pojmy. Stávající zátěž a její hodnocení. Vliv dopravy na zdraví obyvatelstva. Orgány ochrany veřejného zdraví. EIA, posuzování vlivu na životní prostředí a zdraví. IPPC. Rozptylová studie. Definice, základní pojmy a základní metodika zpracování rozptylové studie. Bezpečnost provozu. Přeprava nebezpečných věcí. Definice a pojmy. Předpis ADR a RID.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Seznámit posluchače s vlivy dopravních staveb a prostředků na životní prostředí a jeho jednotlivé složky. Předvést ucelený přehled environmentální legislativy a metod hodnocení vlivů dopravy na jednotlivé složky životního prostředí.
Absolvováním tohoto předmětu získají studenti základní poznatky o vlivu dopravních staveb a prostředků na jednotlivé složky životního prostředí. Budou schopni samostatně provádět analýzy vlivu na životní prostředí.
Předpoklady
Znalost středoškolských základů chemie, informatiky

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zápočtem se potvrzuje, že se student prezenční formy studia zúčastňoval v požadované míře povinné výuky, aktivně se zapojoval do řešení zadaných úloh a že splnil požadavky, jimiž bylo udělení zápočtu podmíněno. Podmínky udělení zápočtu určuje vyučující. Zkouška z předmětu (forma, obsah, trvání) je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPa. Podmínkou účasti na zkoušce je získání zápočtu. Student musí v průběhu semestru prokázat schopnost samostatně řešit zadané úlohy a při závěrečné zkoušce prokázat porozumění probíraných témat. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu semestru.
Doporučená literatura
  • Hoffman, Pavel. Zpracování exhalací a odpadů. Praha: Vydavatelství ČVUT, 1997. ISBN 80-01-01697-8.
  • Synáčková, Marcela. Čistota vod. Praha: Vydavatelství ČVUT, 1994. ISBN 80-01-01083-X.
  • ŠKAPA, P. Doprava a životní prostředí I, II, III.. VŠB-TU Ostrava, 2004.
  • VEJVODA, J., MACHAČ, P., BURYAN, P. Technologie ochrany ovzduší a čištění odpadních plynů.. VŠCHT Praha, 2003.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr