Předmět: Experimentální metody a měření

» Seznam fakult » DFJ » KDPD
Název předmětu Experimentální metody a měření
Kód předmětu KDPD/VEMM2
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu nespecifikována
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Musil Michal, Ing. Ph.D.
  • Culek Bohumil, prof. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Úvod do problematiky. Teoretické a praktické předpoklady pro možnost realizace experimentálního měření. Příprava experimentálního měření, podmínky realizace. Normalizované a nenormalizované měřicí metody. Aplikace moderních experimentálních měřicích metod. Statická a dynamická měření v oblasti dopravy. Měřicí řetězec. Snímače, převodníky, zesilovače, měřicí přístroje a systémy - současný trend v této oblasti a možnosti dalšího vývoje Praktické aplikace experimentálních měření v oblasti dopravy. Zpracování a vyhodnocení naměřených veličin. Speciální měřicí přístroje a metody: záznam velmi rychlých dějů, vlnových a rázových dějů. Měření na dopravních prostředcích a mobilních pracovních strojích. Analýza naměřených dat v časové a frekvenční oblasti. Experimentální měření v oblastech hluku a vibrací dopravních prostředků dopravní cesty. Využití moderních prostředků fuzzy-logiky a neuronových sítí pro experimentální měření.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit posluchače s moderními experimentálními a měřicími metodami aplikovanými v oblastech dopravy. Obsahem předmětu jsou: Měřicí metody, chyby a nejistoty měření. Snímače - vlastnosti, princip. Záznam, zpracování a vizualizace signálů v měřicí aparatuře. Analýza naměřených signálů (FFT, CPB, Powerspektrum, RF1,RF2). Měření mechanických veličin elektrickou cestou. Digitální měřicí systémy, elektrické frekvenční filtry. Digitální zpracování videosignálů a jeho aplikace v různých oblastech měření. Decentralizované měřicí systémy. Průmyslové měřicí systémy. Přenos měřených dat mezi jednotlivými měřícími místy, využití místních a dálkových počítačových sítí pro realizaci těchto měřicích systémů. Využití prvků umělé inteligence (fuzzy logika, neuronové sítě) při zpracování naměřených signálů.
Absolvováním předmětu posluchač získá přehled o současných a moderních experimentálních metodách a jejich praktických aplikacích v oblastech výzkumu, vývoje a provozu. Umí aktivně pracovat s elektronickými informačními zdroji. Je podrobně se seznámen s měřicími systémy pro analýzu veličin v časové a frekvenční oblasti, orientuje se v používaných metodách návrhů měřicích systémů a zkušebních metodách. Posluchač je schopen navrhnout a aplikovat experimentální měřicí systém v oblasti dopravy
Předpoklady
Aplikační znalost fyziky, matematiky, informatiky, elektroniky

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Prokázat při zkoušce teoretické i aplikační znalosti v oblastech Experimentálních metod a měření v rozsahu přednášené látky.
Doporučená literatura
  • BURGER, I., HUDEC, L.. Elektronické prvky. ALFA Bratislava, 1989.
  • KEJZLAR, M., SLUNSKÝ, L. Elektronika,. VŽDS Žilina, 1991.
  • Kocourek, P. Číslicové měřící systémy. Vydavatelství ČVUT, Praha, 1999.
  • Piňas:. Elektronické prvky, VUT Brno, 1986.
  • Šemberová, M., Třeštíková, V., Vaníček, F. Elektronické a mikroelektronické součástky. Praha : ČVUT, 1998.
  • Uhlíř, Chyský:. Mikroelektronika, ČVUT Praha, 1989.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr