Předmět: Povrchové jevy na tuhých látkách

» Seznam fakult » FCH » KFCH
Název předmětu Povrchové jevy na tuhých látkách
Kód předmětu KFCH/C921
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bulánek Roman, prof. Ing. Ph.D.
  • Martinéz de Yuso Alicia, Dr.
Obsah předmětu
Teorie adsorpčních sil - fyzikální adsorpce a chemisorpce. Kinetika a termodynamika adsorpce na tuhých látkách. Teorie adsorpčních rovnováh - izotermy jednovrstvé adsorpce. Teorie adsorpčních rovnováh - izotermy vícevrstvé adsorpce, kapilární kondenzace. Volumetrické metody stanovení adsorbovaného množství - experimentální aparatury a princip měření. Vážkové metody stanovení adsorbovaného množství - typy experimentálních aparatur a princip měření. Chromatografické metody stanovení adsorbovaného množství - eluční a frontální metody. Spektrální metody studia adsorpčních rovnováh - typy spektroskopií a jejich využití.Teplotně programované metody - teorie neizotermálních metod a experimentální uspořádání, určení desorpční aktivační energie a kinetiky desorpce. Metody určení specifického povrchu tuhých látek. Metody studia textury tuhých látek - určování velikosti částic a pórovitosti. Technické využití adsorpce - separace a čištění látek, využití adsorpčních jevů ve vakuové technice.

Studijní aktivity a metody výuky
Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je rozšířit základní znalosti studentů o adsorpčních jevech, jejich teoretickém popisu a hlavně seznámit je s jednotlivými metodami studia adsorpčních rovnováh, s komerčními i nekomerčními experimentálními aparaturami a jejich použitím při stanovování adsorbovaného množství studované látky. Zároveň je cílem předmětu předvést studentům využití a zpracování reálných experimentálních dat při určování velikosti měrného povrchu a textury tuhých látek, jakož i fyzikálně-chemických vlastností adsorpčních center.
Posluchač po absolvování předmětu je schopen orientace v teorii adsorpčních sil a rovnováh a dále v instrumentální technice využívané k měření a studiu povrchových jevů. Absolvování předmětu je základním předpokladem pro studium dalších předmětů jak na specializaci Technická fyzikální chemie tak i dalších oborů, jako je anorganická, organická i analytická chemie.
Předpoklady
Student musí mít ukončené bakalářské studium a prokázat základní znalosti fyzikální chemie

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zkouška je ústní. Základní formou zkoušky je rozprava nad vybranými okruhy. Je prověřována míra osvojených znalostí, koncepcí a aplikačních dovedností. Během semestru jsou znalosti prověřovány řešením teoretických i numerických problémů.
Doporučená literatura
  • A. Tockstein. Základy fyzikální chemie I, skripta VSCHT Pardubice. Univerzita Pardubice, 1995.
  • A. Tockstein. Základy fyzikální chemie II, 1996, Univerzita Pardubice. Univerzia Pardubice, 1996.
  • Atkins P. W. ¨Physical chemistry, Oxford University Press, Oxford 1989 U.K.. Oxford University Press, Oxford, 1989.
  • Laider K. J., Meiser J. H., Sanctuary B. C. Physical Chemistry. Houghton Miffin Company, New York, 2003.
  • Moore W. J. Fyzikální chemie, SNTL Praha 1979. SNTL Praha, 1979.
  • Niemantsverdriet J. W. Spectroscopy in catalysis. VCH, New York, 1995.
  • Paryjczak T. Gas Chromatography in Adsorption and Catalysis. PWN Waršava, 1986.
  • Ponec V., Knor Z., Černý S. Adsorpce na tuhých látkách. SNTL Praha, 1968.
  • Rouquerol F., Rouquerol J., Sing K. Adsorption by Powders and Porous Solids. Academic Press, San Diego, 1999.
  • Van Santen R. A., Van Leeuwen P. W. N. M., Moulijn J. A., Averill B. A. Catalysis: an Integrated Approach. Academic Press, San Diego, 1999.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Technická fyzikální chemie (2016) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Technická fyzikální chemie (2013) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Technická fyzikální chemie (2015) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní