Předmět: Difúzní procesy

» Seznam fakult » FCH » UECHI
Název předmětu Difúzní procesy
Kód předmětu UECHI/C036
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 11
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Palatý Zdeněk, doc. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Rovnováha kapalina-pára. Distribuční koeficienty pro neideální systémy v parní a kapalné fázi. Fugacitní a aktivitní koeficient. Kontinuální rektifikace binárních směsí. Kolony s bočními proudy. Destilace směsí nemísitelných kapalin. Azeotropická rektifikace. Řešení pro binární směsi tvořící homogenní a heterogenní azeotrop. Diskontinuální rektifikace binárních směsí v kolonách se stupňovitým stykem fází. Rovnovážná destilace vícesložkových směsí. Bod varu a rosný bod vícesložkových směsí. Vlastní řešení rovnovážné destilace, látková a entalpická bilance. Kontinuální rektifikace vícesložkových směsí. Metody přibližné (zkrácené). Metoda podle Fenskeho-Underwooda-Erbara-Maddoxe. Metoda podle Smitha a Brinkleyho. Kontinuální rektifikace vícesložkových směsí. Metody rigorózní. Metoda Lewisova a Mathesonova. Kontinuální rektifikace vícesložkových směsí. Metody rigorózní. Metoda Thieleho a Geddesova. Difúze v dvousložkových směsích. Difúze v plynech a v kapalinách - metody pro odhad difuzních koeficientů pro různé podmínky. Transport složky před fázové rozhraní. Koeficienty přestupu a prostupu hmoty. Převodní jednotky. Kriteriální rovnice pro určení koeficientů přestupu hmoty pro různé systémy. Návrh absorbéru se spojitým a stupňovitým stykem fázi - obecný výpočtový postup. Absorpce s chemickou reakcí. Neizotermní absorpce. Entalpická bilance absorbéru. Rozložení teplot podél výšky absorbéru, stanovení rovnovážné čáry. Entalpie reálných systémů. Vícesložková absorpce. Metoda podle Kremsera-Browna-Souderse. Metoda podle Hortona a Franklina. Edmisterova zkrácená metoda. Výměníky hmoty pro kontakt plyn - kapalina. Patrové kolony, náplňové kolony. Základní charakteristiky z hlediska konstrukčního, hydrodynamického a transportu hmoty, porovnání různých systémů.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je vytvořit u posluchače komplexní představu o řešení složitějších uspořádání difúzních procesů s převodem jedné složky a vybraných difúzních procesů vícesložkových.
Posluchač je po absolvování předmětu schopen orientovat se v rigorózních metodách i v metodách zkrácených pro vybrané difúzní operace. Je schopen posoudit splnění předpokladů vedoucích ke zjednodušeným řešením.
Předpoklady
Chemické inženýrství I, Chemické inženýrství II

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zkouška je ústní. Základní formou zkoušky je rozprava nad vybranými okruhy. Je prověřována míra osvojených znalostí, koncepcí a aplikačních dovedností. Během semestru jsou znalosti prověřovány testem, jehož výsledek je započítáván do celkové klasifikace.
Doporučená literatura
  • Coulson & Richardson's Chemical Engineering. Chemical Engineering Design (Coulson and Richardson's Chemical Engineering Series), 3rd Ed.. Butterworth-Heinemann, 1999.
  • CRANK J. The Mathematics of Diffusion, 2nd Ed.. Oxford University Press, New York, 1975.
  • CUSSLER E.L. Diffusion. Mass Transfer in Fluid Systems, 2nd Ed.. Cambridge University Press, 1997.
  • HOLLAND Ch.D. Fundamentals and Modelling Separation Processes. Prentice-Hall, New Jersey, 1975.
  • PERRY R.H., GREEN D.W. Perry´s Chemical Engineers' Handbook. 7th Ed.. McGraw-Hill, New York, 1997.
  • SAWISTOWSKI H., SMITH W. Výpočty procesů převodu hmoty. SNTL Praha, 1969.
  • SMITH B.D. Design of Equilibrium Stage Processes. Mc Graw-Hill, New York, 1963.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Chemické inženýrství (2013) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Chemické inženýrství (2015) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Chemické inženýrství (2016) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní