Předmět: Elektronické napájecí zdroje

» Seznam fakult » FEI » KERS
Název předmětu Elektronické napájecí zdroje
Kód předmětu KERS/IENZE
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bezoušek Pavel, prof. Ing. CSc.
  • Štěpánek Ladislav, Ing.
Obsah předmětu
Napájecí zdroj - vstupní měnič, usměrňovače, filtrace. Napěťový stabilizátor - parametrický, zpětnovazební se spojitou regulací. Stabilizátory proudu a integrované stabilizátory. Spínaný stabilizátor - blokující měnič (flyback converter) - Spínaný stabilizátor - propustný měnič (forward converter) - Spínaný stabilizátor - protitaktní měnič (push-pull converter) - Dvojitý propustný měnič (double forward converter) - Rezonanční měnič. Řídicí obvody spínaných stabilizátorů. EMC a rušení napájecích zdrojů. Spínané zdroje pro počítače PC - Kombinované zdroje se spojitými a spínanými stabilizátory. Jištění - proudové, výkonové a tepelné přetížení - Elektrochemické a solární napájecí zdroje. CAD, CAE systémy pro elektroniku, návrhové systémy pro návrh desek s plošnými spoji. Postup návrhu desek s plošnými spoji (schéma zapojení, netlist, rozmístění součástek, ruční vedení spojů, autorouter). Postprocesy (Gerber, Excellon). Vývoj elektronických zařízení (návrh, vývoj prototypu, ověření funkce) - Návrh desek s plošnými spoji s ohledem na EMC. Příprava podkladů pro výrobu - Technologie výroby DPS. Měření a testování DPS - Technologie osazování.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace, Laborování
Výstupy z učení
Předmět popisuje základní principy a koncepce napájecích zdrojů používaných v elektronických přístrojích. Vysvětluje chování usměrňovačů, stabilizátorů se spojitou regulací, stabilizátorů se spínanou regulací, spojování napájecích a proudových zdrojů. Zabývá se přepěťovými, podpěťovými, tepelnými a výkonovými ochranami. Součástí výuky jsou i základní typy elektrochemických napájecích článků, trendy ve vývoji napájecích zdrojů, použití moderních součástek a integrovaných obvodů. Studenti se seznamují se základy návrhu a výroby elektronických zařízení. Zaměřují se na konstrukci a návrh desek s plošnými spoji (DPS). Seznamují se s pravidly návrhu desek s plošnými spoji s ohledem na elektromagnetickou kompatibilitu (EMC). V rámci předmětu získají informace o postupu výroby desek plošných spojů a používaných .
Student bude umět navrhnout a vypočítat parametry různých druhů napájecích zdrojů včetně praktického konstrukčního provedení desky plošných spojů. Naučí se správně používat vhodné měřící metody a základní měřící přístroje při ověřování parametrů navržených napájecích zdrojů a teoretických poznatků.
Předpoklady
U studentů se očekává základní orientace v teorii lineárních a nelineárních obvodů a znalost funkce základních elektronických součástek, které využije při návrhu obvodů napájecích zdrojů.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Posouzení zadané práce

Zkušební test na minimálně 60%. Docházka do cvičení. Odevzdání návrhu desky a hodnocení vyučujícím.
Doporučená literatura
  • Abel. Plošné spoje se SMD, návrh a konstrukce, Platan, Pardubice 2000. ISBN 80-902733-2-7.
  • Husák, M. Napájecí zdroje v elektronice. Praha, ČVUT, 1998.
  • Krejčiřík, A. Napájecí zdroje I.. Praha, BEN, 1997.
  • Lenk, J.D. Simplified design of micropower and batery circuits. Oxford, Butterworth-Heinemann, 1996.
  • Šavel. Materiály, technologie a výroba v elektronice a elektrotechnice, BEN, Praha 2004. ISBN 80-7300-154-3.
  • Záhlav. Metodika návrhu plošných spojů. Skriptum ČVUT, Praha 2000. ISBN 80-01-02193-9 (skripta).


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Komunikační a mikroprocesorová technika (2013) Kategorie: Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní