Předmět: Teoretická elektrotechnika

» Seznam fakult » FEI » KERS
Název předmětu Teoretická elektrotechnika
Kód předmětu KERS/ITELE
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Schejbal Vladimír, prof. Ing. CSc.
  • Roleček Jiří, Ing.
  • Brtník Bohumil, Ing. Dr.
  • Matoušek David, Ing. Bc. Ph.D.
Obsah předmětu
Využití zákonů el.a mag.pole v reálných zařízeních. Základní zákony elektrostatiky a stálého proudu. Základní zákony magnetostatiky a elektromagnetismus. Maxwellovy rovnice a úvod do šíření vln. Stejnosměrné a střídavé obvody lineární a nelineární v ustáleném i přechodovém stavu. Jednofázová + třífázová napájecí síť.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cíl předmětu: Prohloubení znalostí elektromagnetického pole a teorie obvodů Obsah předmětu: Prohloubeni znalostí o řešení Maxwellových rovnic v integrální i diferenciální formě včetně numerických metod, šíření elektromagnetických vln na vedení i ve volném prostoru. Výpočty obvodů s lineárními i nelineárními prvky a přechodných jevů v obvodech s R, L, C. Analýza obvodů v časové i frekvenční oblasti. Analýza vlastnosti dvojbranů pomocí matic. Základní kmitočtové filtry, impedanční a kmitočtová transformace a aproximace zadané funkce přenosu.
Po absolvování předmětu se student umí orientovat v elektromagnetismu, Maxwellových rovnicích a problémech šíření vln. Je schopen analyzovat stejnosměrné a střídavé obvody lineární a nelineární v ustáleném i přechodném stavu pro jednofázovou + třífázovou napájecí síť, přechodové charakteristiky, frekvenční a přenosové vlastnosti a charakteristiky dvojbranů, zpětné vazby a elektrické filtry.
Předpoklady
Předpokládá se rutinní zvládnutí středoškolských výpočtů, znalost komplexních čísel, základní znalosti fyziky, diferenciálního a integrálního počtu.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Student musí v průběhu semestru i při závěrečné zkoušce prokázat porozumění řešeným problémům v rozsahu probrané látky. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu semestru.
Doporučená literatura
  • http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/dynhome.jsp.
  • http://www.radioeng.cz/search.htm.
  • BEZOUŠEK, P., SCHEJBAL, V., ŠEDIVÝ, P. Elektrotechnika. Univerzita Pardubice, 2008.
  • PAUL, C. R. Electromagnetics for engineers : with applications to digital systems and electromagnetic interference.. John Wiley & Sons, 2004.
  • S. J. Orfanidis. Electromagnetic Waves and Antennas.
  • Schejbal, Vladimír. Sbírka příkladů z elektrotechniky. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2012. ISBN 978-80-7395-567-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Komunikační a mikroprocesorová technika (2015) Kategorie: Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Komunikační a mikroprocesorová technika (2016) Kategorie: Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Komunikační a mikroprocesorová technika (2013) Kategorie: Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Komunikační a mikroprocesorová technika (2014) Kategorie: Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní