Předmět: Sdělovací zařízení II

» Seznam fakult » FEI » KERS
Název předmětu Sdělovací zařízení II
Kód předmětu KERS/P2SZK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Němec Zdeněk, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přenos dat v telefonní síti. Struktura datového okruhu, standardizovaná rozhraní, typy datových měničů. Typy digitálních účastnických přípojek, používané modulace, DMT. Přenos obrazu. Počítačové sítě LAN, MAN, WAN. Internet. Radiostanice. Kmitočtová pásma, typy sítí a provozu, parametry stanic, šíření rádiových vln při terénu. Radiostanice - pokrač. Blokové schéma radiostanice, anténa, duplexer, přijímač, vysílač, kmitočtová ústředna. Směrové spoje. Vysílací, přijímací a retranslační stanice, organizace provozu. Výkonová rozvaha spoje. Satelitní spoje. Kosmický a pozemní sektor, dráhy satelitů, výpočet přenosu, metody přístupu. Rozhlas. Kmitočtová pásma, AM, FM, přenos dodatkových informací. Vysílač FM rozhlasu, přijímač. Televize. Základy rozkladu obrazu, složky TV signálu a jejich přenos v systému PAL. Televize - pokrač. Schéma moderního TV přijímače, HDTV, digitální systémy přenosu TV signálu. Mobilní telefonní systém GSM. Buňková síť, hierarchická organizace sítě, multiplex TDM/FDM, modulace. Mobilní telefonní systémy. Kódování zdroje a kanálu, ekvalizace, logické a provozní kanály, organizace a zabezpečení spojení, služby. Moderní mobilní systémy pro přenos dat. Satelitní systém navigace - GPS. Princip určování polohy, dosahované přesnosti. Kmitočty a modulace signálu. Struktura dat. Princip DGPS. Radary. Princip primárního a sekundárního radaru, způsob určování vzdálenosti, směru a rychlosti. Použití radarů a jejich parametry.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s přenosem informací a dat pomocí různých přenosových prostředí. Do této oblasti patří zejména radiostanice, satelitní a směrové pozemní spoje, rozhlas a televize, fixní a mobilní komunikační systémy, navigační systémy, sítě PAN, LAN, WAN.
Po absolvování předmětu se student orientuje v problematice přenosu dat a informací s využitím dostupných přenosových systémů. Zná také využití moderních metod přenosu dat, modulací a multiplexů v jednotlivých systémech.
Předpoklady
Znalosti z oblasti komunikačních přenosových cest a charakteristik signálů používaných ve sdělovací technice, matematika na úrovní znalosti derivací a integrálního počtu.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Student musí při závěrečné zkoušce prokázat porozumění probíraným tématům a pochopení využití jednotlivých komunikačních technik ve sdělovacích systémech. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu semestru.
Doporučená literatura
  • Dobeš J., Žalud V. Moderní raditechnika. BEN Praha, 2006.
  • SVOBODA, J. a kol. Telekomunikační technika Díl 1-3. Hüthig & Beneš - Nakladatelství Sdělovací technika, 2000.
  • Žalud V. Multimediální přenos signálů, skripta ČVUT, Praha 1995.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2016) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2014) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2013) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní