Předmět: Radiologické přístroje II.

» Seznam fakult » FZS » KIR
Název předmětu Radiologické přístroje II.
Kód předmětu KIR/P3RDP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Krajina Antonín, prof. MUDr. CSc.
  • Vilasová Zdeňka, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Mamografické RTG přístroje a zobrazovací systémy, stereortaxe. RTG přístroje a zobrazovací systémy ve stomatologii. Historie a princip CT, generace CT přístrojů. Konvenční, helikální a multidetektorové CT. Faktory ovlivňující dávku záření. 3D zobrazování, artefakty v CT obrazu. Historie a principy vzniku UZ zobrazování. USG zobrazovací mody, UZ sondy. Doplerovská USG. Artefakty v UZ obrazu. Kontrastní látky pro USG. Biologické účinky UZ. Historie využití NMR. Konstrukce a typy MR přístrojů. Spinový a precesní pohyb, Larmorova frekvence. Principy vzniku MR obrazu. T1, T2 a protondenzní obrazy. MR aniografie a kontrastní látky. Biologické účinky silných magnetických polí. Mamografické RTG přístroje a zobrazovací systémy, stereortaxe. RTG přístroje a zobrazovací systémy ve stomatologii. Historie a princip CT, generace CT přístrojů, konvenční, helikální a multidetektorové CT. 3D zobrazování, artefakty v CT obrazu, faktory ovlivňující dávku záření. Historie a principy vzniku UZ zobrazování. USG zobrazovací mody, UZ sondy. Doplerovská USG. Artefakty v UZ obrazu. Kontrastní látky pro USG. Biologické účinky UZ. Historie využití NMR. Konstrukce a typy MR přístrojů. Spinový a precesní pohyb, Larmorova frekvence. Principy vzniku MR obrazu. T1, T2 a protondenzní obrazy. MR aniografie a kontrastní látky. Biologické účinky silných magnetických polí

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem výuky je seznámit studenty s nejdůležitějšími součástmi rentgenových přístrojů. Seznámí se s konstrukcí a funkcí rentgenky, primárních clon, sekundárních mřížek, Buckyho clony, zesilovače obrazu, základních charakteristik systémů počítačové a digitální radiografie, lineární tomografie a dalších součástí RTG přístrojových a zobrazovacích systémů pro skiagrafii a skiaskopii, mamografii, stomatologii a počítačovou tomografii. Součástí výuky je rovněž vysvětlení základních konstrukčních a funkčních charakteristik přístrojového vybavení pro magnetickou rezonanci a ultrasonografii.
Student si osvojí látku v rozsahu sylabu. Důraz je kladen na pochopení konstrukce a funkce konkrétních zobrazovacích systémů.
Předpoklady
nespecifikováno
KIR/P2RDP

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Posouzení zadané práce, Analýza výkonu studenta

Splnění povinné 80% účasti na cvičeních, seminářích. Zápočet z předchozího předmětu.
Doporučená literatura
  • Věstník MZ ČR, částka 2 z února 2007, doporučený standard při poskytování a vykazování výkonů screeningu nádorů prsu v České republice.
  • Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Požadavky na kontrolní a zkušební procesy v oblasti radiační ochrany v radiologii. Zobrazovací proces - panoramatické rentgeny - zkoušky provozní stálosti. Praha : SÚJB, 2007.
  • Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Požadavky na kontrolní a zkušební procesy v oblasti radiační ochrany v radiologii. Zobrazovací proces výpočetní tomografie - zkoušky provozní stálosti.. Praha : SÚJB, 2004.
  • Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Zkoušky provozní stálosti - mamografická digitální pracoviště. Praha : SÚJB, 2009.
  • Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Zkoušky provozní stálosti - skiagrafická digitální pracoviště. Praha: SÚJB, 2009.
  • ŠMORANC, P. Rentgenová technika. 2. vyd. Pardubice : SPŠE a VOŠ, 264 s., 2005. ISBN 80-85438-19-4.
  • ŠMORANC, P. Ultrazvukové diagnostické přístroje pro medicínu, přístroje pro litotripsi. Pardubice.
  • VÁLEK, V.; ŽIŽKA, J. Moderní diagnostické metody - III.díl, Magnetická rezonance. Brno, 1996.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Radiologický asistent (2013) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Radiologický asistent (2014) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní