Předmět: Specializované ošetřovatelství v očním lékařství

» Seznam fakult » FZS » KKO
Název předmětu Specializované ošetřovatelství v očním lékařství
Kód předmětu KKO/P8OCL
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu nespecifikována
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lochman Jiří, MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Anatomie oka a jeho adnex. Psychofyziologie vidění. Onemocnění víček a spojivky. Onemocnění slzného aparátu. Onemocnění rohovky a skléry. Onemocnění živnatky a sítnice. Onemocnění čočky a sklivce. Glaukom. Onemocnění očnice. Neurooftalmologie. Nádory oka a očních adnex. Refrakce a korekce refrakčních vad. Šilhání. Oko a celková onemocnění. Úrazy oka . Lasery v oftalmologii. Oftalmochirurgie. Péče o zrakově postižené. Zásady ošetřovatelské péče u nemocných po plastických operacích v oblasti orbity, víček, a po zevních a nitroočních operacích. Ošetřovatelská dokumentace a ošetřovatelské diagnózy v očním lékařství. Základní oftalmologická vyšetření a ošetření (zraková ostrost, přímá a nepřímá oftalmoskopie, nitrooční tenze, barvocit). Vedení chorobopisu, ošetřovatelské pozorování v oftalmologii, poučení pro nemocné a pro rodiče, reversy, protokol o úrazu, propouštěcí zpráva. Nácvik základních vyšetřovacích metod "na sobě"(opakování). Demonstrace speciálních vyšetření (biomikroskopie oka, stereooftalmoskopie). Péče o optické přístroje. Zhotovení očních štětiček a tampónků, monokulu-binokulu, vlhké oční komůrky. Ošetření poleptání oka. Účast na vizitě. Odebírání anamnézy, sepsání chorobopisu. Demonstrace vybraných rtg, CT a MRI snímků (základní projekce, poučné nálezy), demonstrace cizích těles v oftalmologii. Ambulantní provoz na očním oddělení. Demonstrace měření NT na automatickém tonometru.Příjem nemocného. Indikace a zásady odběru kultivace ze spojivkového vaku, komorové vody a sklivce Tihon. Operační sál na očním odd. (demonstrace očních nástrojů, aktivní zapojení do činnosti na operačním sále). Teoretické základy oční mikrochirurgie. Perimetrie a vyšetření oka na Javalově keratometru, refraktometru, Scheimpflugově kameře (praktické provedení). Proplach slzného kanálku, sondáž slzných cest. Schirmerův test. Výplach oka. Vyšetření nystagmu. Demonstrace elektrofyziol. vyšetření (VER). Demonstrace UZ biometrie oka. Základní pleoptická péče. Závěrečný seminář, diskuse, zápočet.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace
Výstupy z učení
Cílem předmětu je osvojení ošetřovatelské péče v oftalmologii v ambulantním, lůžkovém a operačním provozu.
Student bude schopen plánovat, vést, hodnotit ošetřovatelský proces u pacienta v očním lékařství, využívat znalostí interdisciplinárních oborů (anatomie, fyziologie, ošetřovatelství) a své postupy bude umět zdůvodnit a obhájit v odborné i laické diskuzi. Zná klinické vyšetření oka, základní vyšetřovací metody, základní léčebné metody problematiku glaukomu, problematiku nádorového onemocnění oka, zná onemocnění jednotlivých částí oka, zná problematiku úrazů, problematiku šilhání, zná principy péče o zrakově postižené.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Splnění povinné 80% účasti na cvičeních, seminářích. Splnění písemného testu. Splnění ústní zkoušky.
Doporučená literatura
  • GANONG W.F. Přehled lékařské fyziologie. Jinočany, H H 1998 s. 681 (107-124).
  • KRAUS H. a kol. Kompendium očního lékařství. Praha, Grada 1997 s. 360.
  • KVAPILÍKOVÁ K. Anatomie a embryologie oka. Brno, IDPVZ 2000 s. 206.
  • Růžičková, E. Glaukom. Butterworth-Heinemann 1994 s. 514.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr