Předmět: Specializované ošetřovatelství v otorinolaryngologii

» Seznam fakult » FZS » KKO
Název předmětu Specializované ošetřovatelství v otorinolaryngologii
Kód předmětu KKO/P8ORL
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu nespecifikována
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pellant Arnošt, prof. MUDr. DrSc.
Obsah předmětu
Symptomatologie nemocí hltanu. Adenoidní vegetace. Anginy a faryngitidy. Indikace a kontraindikace tonzilektomie a adenotomie. Záněty parafaryngu a mediastina z ORL příčin. Symptomatologie nemocí nosu a VND. Furunkl nosu. Deformity nosního septa. Epistaxe. Akutní a chronické rýmy a rinosinustidy alergické rinopatie. Symptomatologie nemocí ucha. Nemoci zevního ucha. Akutní a chronické záněty středního ucha. Postižení sluchu hlukem, presbyakuze, socioakuze. Screening a dispenzarizace sluchových vad. Nedoslýchavý nemocný. Anatomie hrtanu a symptomatologie nemocí hrtanu. Stenozující záněty hrtanu. Indikace k tracheotomii, způsob provedení, komplikace. Psychociální aspekty trvalých nosičů tracheální kanyly. Zduření na krku (nemoci uzlin a měkkých tkání krku), diagnostika, diferenciální diagnostika léčba. Onkologie v ORL Traumatologie v ORL Polknutá a vdechnutá cizí tělesa. Poleptání polykacích cest (první pomoc, ošetřovatelská péče. Ošetřovatelské diagnózy a zásady ošetřovatelské péče u nemocných po operaci ucha, nosu a vedlejších nosních dutin, tonzilektomii, adenotomii a totální laryngektomii. Kompartment syndrom. Foniatrie a fonochirurgie. Bolest hlavy z otorinolaryngologických příčin. Nitrolební komplikace ORL původu Lázeňská léčba v ORL, spotřební zdravotnický a zúčtovatelný zdravotnický materiál (SZM, SZM) v ORL, Stacionář a jedno denní péče v ORL Seznámení s klinickým pracovištěm. Činnost na operačním sále, ambulanci kliniky, vizita s lékařem, vyšetřování nemocných, odběr anamnézy, nácvik tracheostomie na modelu nebo kadaveru.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je získání hlubších znalostí a praktických dovedností z otorinolaryngologie. Klasická odborná ošetřovatelská problematika je doplněna o otázky provozně-ekonomické, organizační, sociálně-právní, komunikaci nemocným a o spolupráci sestry s lékařem.
V průběhu praktických cvičení student zvládne základy otoskopie, faryngoskopie a rinoskopie, aktivně se zúčastní práce na lůžkovém oddělení, operačním sále a na ambulanci pracoviště a seznámí se s nácvikem koniotomie a tracheotomie na modelu event. na kadaveru.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Splnění povinné 80% účasti na cvičeních, seminářích. Splnění ústní zkoušky.
Doporučená literatura
  • ASTL J. Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. 1. vyd. Praha, Karolinum 2002, 138 s.
  • CHROBOK, V., ASTL, J., KOMÍNEK P. a spol.. Tracheotomie a koniotomie. Praha, Maxdorf ,, 2004. ISBN 80-7345-031-.
  • KOMÍNEK, P., CHROBOK, V., ASTL. M et al. Záněty hltanu..
  • Komínek, Pavel. Záněty hltanu. Havlíčkův Brod: Tobiáš, 2005. ISBN 80-7311-064-4.
  • PELLANT, A. ŠKVRŇÁKOVÁ, J., MEJZLÍK, J. Ošetřovatelská péče při onemocněních a po operacích zevního zvukovodu.
  • V. CHROBOK, J.ASTL., P. KOMÍNEK. Tracheotomie a koniotomie..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr