Předmět: Základy hygieny, epidemiologie a prevence

» Seznam fakult » FZS » KOS
Název předmětu Základy hygieny, epidemiologie a prevence
Kód předmětu KOS/P2HEP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu nespecifikována
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šmejkalová Jindra, doc. MUDr. CSc.
Obsah předmětu
Úvod do oboru hygiena a epidemiologie. Zdravotní stav populace ČR. Zevní a vnitřní faktory ovlivňující zdravotní stav. Metody vyšetřování zdravotního stavu. Epidemiologické studie. Projekty podpory zdraví. Škodlivé vlivy prostředí a jejich monitorování. Obranné systémy organismu. Individuální vnímavost. Hodnocení zdravotních rizik. Klasifikace karcinogenů dle IARC. Hygienické zásady pro práci s karcinogeny. Kategorizace práce a vyhlašování rizikových prací, význam. Hodnocení rizika práce na zdravotnických pracovištích. Periodické preventivní prohlídky. Hygienická problematika expozice hluku, vibracím, prachu,dlouhodobému nadměrnému jednostrannému zatížení. Zdravotní důsledky. Možnosti prevence. Ergonomie. Účinky ionizujícího a neionizujícího záření na organismus. Možnosti prevence. Hygienická problematika pitné vody. Alternativy volby pitné vody. Hygiena výživy (rizika přímá). Pyramida zdravé výživy. Strategie ozdravění výživy. Biologická a chemická kontaminace potravy. Additivní látky v potravě. Hygiena dětí a dorostu. Hodnocení tělesného vývoje dětské populace. Zevní a vnitřní faktory ovlivňující tělesný rozvoj. Hygiena pedagogického procesu. Hygienické aspekty vnitřního prostředí: vlhkost, teplota, osvětlení, chemická kontaminace (včetně problematiky expozice formaldehydu, radonu a azbestu). Primární a včasná sekundární prevence srdečně-cévních onemocnění. Populační a individuální strategie. Použití tabulky koronárního rizika v primární prevenci ICHS. Náplň preventivních prohlídek praktického lékaře. Hodnocení výživového stavu. Prevence obezity. Primární a včasná sekundární prevence vybraných nádorových onemocnění - karcinom plic, prsu, děložního čípku, tlustého střeva a konečníku, kůže a prostaty. Problematika tabakismu. Prevalence kouření v ČR. Zdravotní důsledky. Možnosti zdravotní prevence - peer programy, Program 4 P, náhradní terapie nikotinem. Problematika nozokomiálních nákaz. Faktory podmiňující vznik a šíření. Hygiena provozu, provozní řád (včetně nakládání s nemocničním odpadem). Pracovní rizika a choroby z povolání ve zdravotnictví. Rizika fyzikální, chemická (včetně genotoxických), infekční, nadměrná fyzická a psychická zátěž (zdroje zvýšené psychické zátěže na pracovišti, syndrom vyhoření). Možnosti prevence. Pohybové aktivity v prevenci onemocnění v důsledku civilizačních vlivů a dlouhodobé jednostranné pracovní zátěže. Příklady kompenzačních pohybových programů. Hodnocení tělesné zdatnosti. Atributy pohybového režimu (objem, struktura, intenzita, frekvence).

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními informacemi oboru hygieny a epidemiologie, zejména neinfekčních onemocnění. Studenti budou seznámeni s hlavními faktory ovlivňujícími zdravotní stav populace a s mechanismem hodnocení zdravotních rizik.
Student se bude orientovat v oblasti ochrany a podpory zdraví na pracovištích (se zvláštním zřetelem na hygienu nemocniční), v prevenci vybraných civilizačních onemocnění.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Splnění povinné 80% účasti na cvičeních, seminářích. Splnění písemného testu.
Doporučená literatura
  • Bencko, Vladimír. Hygiena : učební texty k seminářům a praktickým cvičením. Praha: Karolinum, 1998. ISBN 80-7184-551-5.
  • BENCKO,V et al. Epidemiologie.. Praha : Karolinum, 2002. ISBN 80-246-0383-7.
  • GOPFERTOVÁ, D. et al. Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie, hygiena. Praha : Triton, 2002. ISBN 80-7254-223-0.
  • KOLEKTIV AUTORŮ. Manuál prevence II. - Výživa, V. - Prevence nepříznivého působení faktorů pracovního prostředí a pracovních procesů, VI. - Prevence poruch zdraví dětí a mládeže, VII. Doporučené preventivní postupy v primární péči..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr