Předmět: Psychologie a náboženská víra

» Seznam fakult » FZS » KOS
Název předmětu Psychologie a náboženská víra
Kód předmětu KOS/P9PNV
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Harbich Martin, Mgr.
  • Jindra Samuel, PharmDr.
Obsah předmětu
Úvod do psychologie náboženství. Základní představitelé oboru psychologie náboženství. Základní pojmy oboru psychologie náboženství. Wiliam James jako filozof i psycholog a religionista. Problém zla v psychopatologii neurózy. Zlo neurózy a zlo hříchu. Neuróza - základní překážka v duševním i duchovním vývoji. Duchovní vedení a psychoterapie. Porovnání koncepce lidského růstu Karen Horneyové a Jeana Vaniera. Psychoterapie,náboženství a etika. Morální princip evoluce- porovnání závěrů analytické psychologie a náboženství. Afektivní poruchy a jejich spirituální interpretace. Schizofrenie a mystika, vymezení hranice mezi psychózou a projevy náboženského prožívání. Fanatizmus z pohledu bývalého svědka Jehovova. Nezralá religiozita a její vliv na osobnost nemocného i zdravotníka. Zralá religiozita , důsledky zralé víry na člověka ve zdraví i v nemoci. Existenciální psychoterapie V.E. Frankla, otázky smyslu života, svědomí a souvislosti s náboženskou vírou.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je získání schopnosti samostatně rozpoznávat u nemocných i u sebe souvislosti mezi duševním, tělesným a duchovním zdravím, rozlišit kompetence psychologa, psychiatra a duchovního.
Student pochopí vztah mezi psychoterapií a morálkou, rozpozná projevy zdravé a nezdravé náboženské víry. Získá základní orientaci v psychopatologii s religiozním obsahem i ve specifických problémech nemocných s výrazně nezralou religiozitou a v zásadách jejich léčby.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Splnění písemného nebo ústního zkoušení dle rozhodnutí garanta předmětu.
Doporučená literatura
  • FRANKL VE. Vůle ke smyslu. Brno, Cesta 1994.
  • HOLE G. Fanatizmus jako sklon k extrému.. Portál Praha 1998.
  • HORNEYOVÁ K. Neuróza a lidský růst. Triton Pragma, Praha 2000.
  • ONDRAČKA L. Smrt a umírání v náboženských tradicích současnosti. 1. vyd. Praha: Cesta domů, 2010.
  • Říčan, P. Psychologie náboženství.. Melantrich A. S., Praha 1930.
  • STEJSKAL, D.; ŠEJV, L, J. Pohřbívání a hřbitovy. Vyd. 1. Praha: Wolters Kluwer Česká republika, 2011.
  • VOJTÍŠEK, Z. DUŠEK, P. MOTL J. Spiritualita v pomáhajících profesích: religion, death, and dying. 1. vyd. Praha: Portál, 2012.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Ošetřovatelství ve vybraných klinických oborech (2014) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Ošetřovatelství ve vybraných klinických oborech (2013) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní