Předmět: Úvod do pedagogického výzkumu

« Zpět
Název předmětu Úvod do pedagogického výzkumu
Kód předmětu KAA/UPEV
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Reimannová Irena, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Inquiry based learning: 1. Strategies and methods of research: - Surveys, Experiments - Ethnography, Phenomenology, Grounded theory - Mixed methods, Case studies - Action research 2. Research design. 3. Formulating a research problem, the function of hypotheses. 4. Validity, reliability, triangulation. 5. Data analysis. 6. Presentations of researches (design, data collection and analysis tools, final report).

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody samostatných akcí, Demonstrace, Nácvik dovedností
  • Projekt týmový - 10 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s teoretickými základy metodologie pedagogického výzkumu, s přístupy, strategiemi a terminologií pedagogického výzkumu, dále jim pak poskytnout prostor pro realizaci cvičného výzkumného projektu.
V rámci předmětu je rozvíjena výzkumná kompetence studenta, který zde získává dovednosti, které jsou pro pedagogický výzkum klíčové: vymezení výzkumného problému, informační příprava výzkumu, formulace hypotéz, výběr zkoumaných osob, používání výzkumných metod a vyhodnocování získaných údajů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Posouzení zadané práce, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta, Didaktický test, Obhajoba vlastního projektu, Prezentace

Zápočet je udělen na základě: 1. Aktivní účasti (plnění zadaných úkolů v hodinách i v Moodle: unicom.upce.cz; heslo: UPEV16), v případě nepřítomnosti vypracování úkolů v blogu; v akademickém roce 2016/2017 je kurs realizován ve spolupráci s Gymnáziem a SOŠ Přelouč. Studenti navštíví školu v těchto termínech: 19.10., 9.11., 7.12. 2. Vypracování výzkumného projektu, jeho prezentace a obhajoby; určení pracovní náplně a odpovědnosti za plnění úkolů v rámci skupinové práce; 3. Přípravy, realizace a prezentace výzkumného šetření (práce v týmu, samostatná práce). Skupinové úkoly: - stanovení tématu a cíle výzkumu - zpracování výzkumného designu - vymezení kompetencí jednotlivých studentů - příprava, prezentace (s vizuální oporou např. MS PowerPoint) a obhajoba (znalost prezentované problematiky, včetně relevantní odborné a metodologické terminologie) závěrečné výzkumné zprávy - poskytování zpětné vazby v rámci skupiny i mezi skupinami (vzájemné hodnocení jednotlivých fází a závěrečné zprávy) Individuální úkoly: - zmapování dosavadního poznání ve zvolené výzkumné oblasti (úvod a teoretická východiska) - příprava a pilotáž výzkumných nástrojů (např. observační listy, rozhovor, dotazník, sociometrie, obsahová analýza a evaluace kurzu) - analýza, prezentace a diskuze zjištění (zpracování empirických dat)
Doporučená literatura
  • Bell, J. Doing Your Research Project. Second Edition. A Guide for First-time Researchers in Education and Social Science. Open University Press, 1993.
  • Brown, James Dean. Understanding research in second language learning. Cambridge: Cambridge University Press, 1999. ISBN 0-521-31551-4.
  • Denscombe, M. The Good Research Guide. Open University Press, 2003.
  • DISMAN, M. Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha: Karolinum, 1993.
  • Freeman, D. Doing Teacher Research. Heinle&Heinle, 1998.
  • Gavora, P. Úvod do pedagogického výzkumu.. Paido Brno, 2000.
  • Chráska, M. Uvod do výzkumu v pedagogice. Základy kvantitativně orientovaného výzkumu. Olomouc:Univerzita Palackého, 2003.
  • MAŇÁK, J., ŠVEC, V. (ed.). Cesty pedagogického výzkumu. Paido, Brno, 2004.
  • Pelikán, J. Základy empirického výzkumu pedagogických jevů. Paido Brno, 2000.
  • Richards, J.; Lockhart Ch. Reflective Teaching in Second Language Classrooms. CUP, 1996.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): English Language Teacher Education (2013) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Učitelství anglického jazyka (2013) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní