Předmět: Laboratorní cvičení I

« Zpět
Název předmětu Laboratorní cvičení I
Kód předmětu KCHTFR/LAB1
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tišlová Renata, Ing. Ph.D.
  • Hurtová Alena, Ing.
  • Kolinkeová Blanka, Ing.
  • Lesniaková Petra, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Blok - laboratorní cvičení z chemie 1/I Náležitosti laboratorního protokolu, základy bezpečnosti práce a první pomoci. Základní laboratorní operace, pomůcky a přístroje. Základy anorganické chemie. Příprava vodných a nevodných roztoků. Rozpustnost anorganických látek. Typy chemických reakcí. Chemické výpočty. 2. Blok - laboratorní cvičení z chemie 1/II Čištění papíru - příprava Benátského mýdla, důkazové reakce přírodních polymerů. Mísení. Měření nasákavosti minerálních materiálů vzlínáním a Karstenovou trubicí, základní rozbor omítek, granulometrie kameniva. Mísení.

Studijní aktivity a metody výuky
Laborování
Výstupy z učení
Cílem předmětu je ověření a doplnění teoretických znalostí z anorganické chemie. Dále si student v rámci předmětu osvojí základy práce v laboratoři. Vypracování laboratorního protokolu lze považovat za přípravu pro psaní dalších písemných prací.
Student si prakticky ověří poznatky z chemie anorganických látek a osvojí si základy práce v laboratoři. Seznámí se s některými materiály a metodami, které se běžně využívají v restaurátorské praxi. V rámci teoretického úvodu k jednotlivým laboratorním úlohám student získá některé základní poznatky z oblasti technologie restaurování kulturního dědictví. Dále student získá zkušenost se zpracováním písemného dokumentu.
Předpoklady
Základním předpokladem je plnění předmětu Základy chemie v rámci 1. semestru.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Zápočet student získá v případě, že bude přítomen na laboratorním cvičení, kde vykoná zadané laboratorní úlohy a posléze odevzdá laboratorní protokol.
Doporučená literatura
  • Ďurovič, M. a kol. Restaurování a konzervování archiválií a knih. Praha, Paseka, 2002.
  • Kotlík, Petr. Stavební materiály historických objektů : materiály, koroze, sanace. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická, 1999. ISBN 80-7080-347-9.
  • Lukeš I., Mička, Z. Anorganická chemie II.. Praha, 1998.
  • Mička, Z., Lukeš, I. Anorganická chemie I.. Praha, 1999.
  • Sýkorová, Dagmar. Návody pro laboratoře z anorganické chemie. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, 2001. ISBN 80-7080-452-1.
  • Šimůnková, E., Bayerová, T. Pigmenty. Praha, 1999.
  • Vacík, J. a kol. Přehled středoškolské chemie. Praha, 1993.
  • Zelinger, J. a kol. Chemie v práci konzervátora a restaurátora. Academia, 1982.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta restaurování Studijní plán (Verze): Restaurování a konzervace uměleckých děl na papíru a souvisejících materiálech (2013) Kategorie: Umění a užité umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta restaurování Studijní plán (Verze): Restaurování a konzervace papíru, knižní vazby a dokumentů (2013) Kategorie: Umění a užité umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta restaurování Studijní plán (Verze): Restaurování a konzervace nástěnné malby a sgrafita (2013) Kategorie: Umění a užité umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta restaurování Studijní plán (Verze): Restaurování a konzervace kamene a souvisejících materiálů (2013) Kategorie: Umění a užité umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní