Předmět: Kontrastivní lexikologie

« Zpět
Název předmětu Kontrastivní lexikologie
Kód předmětu KCJ/KLEN
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Němčina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Čapek Jan, PhDr. Ph.D.
  • Hudabiunigg Ingrid, prof.
Obsah předmětu
Lexikologie jako věda. Lexikologie. Předmět lexikologie. Lexikologie jako vědecká disciplína. Pomocné disciplíny lexikologie. Slovo. Obohacování slovní zásoby. Tvoření slov. Skládání, odvozování, přechod na jiný slovní druh, zkratky, onomatopoie. Přejímání z cizích jazyků. Přejímání slov, purismus. Změna významu. Sémaziologie a sémantika, přenášení významu (metafora, metonymie, synekdocha), stupňování a snižování významu, hyperbola, litotes, eufemismus). Tvoření frazeologismů. Klasifikace fraseologismů, slovní páry, idiomy, okřídlená slova, přísloví, znaky frazeologismů. Současný stav moderní německé slovní zásoby. Analýza moderní německé slovní zásoby, strukturální a genetická analýza, historická analýza, sémantická analýza, sociální a teritoriální analýza. Lexikografie. Jednojazyčné slovníky, dvojjazyčné slovníky, encyklopedie.

Studijní aktivity a metody výuky
Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Studenti budou seznámeni se strukturou, proměnami a nejvýraznějšími tendencemi současné němčiny ve srovnání se současnou češtinou v oblasti spisovné i nespisovné slovní zásoby, variabilitou lexikálního systému a s faktory působícími na jeho rozvrstvení. V souladu s pojetím disciplíny je důsledně uplatňován kontrastivní pohled. V seminářích je důraz kladen na práci s konkrétními texty.
Studenti aktivně ovládnou problematiku německé slovní zásoby, tvoření slov, přebírání slov z cizích jazyků, metaforiku a frezeologii. Budou správně interpretovat autentické německé texty se standardními i nestandardními prvky. Budou umět charakterizovat lexémy, způsoby obohacování slovní zásoby, pochopí významové vztahy mezi jednotlivými lexikálními jednotkami a budou schopni celkové analýzy moderní německé slovní zásoby.
Předpoklady
nespecifikováno
KCJ/JNC3

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

aktivní účast na seminářích (minimálně 75%), plnění průběžných seminárních úkolů Formát: test zaměřený svým obsahem na náplň přednášek, seminářů a seminárních prací
Doporučená literatura
  • BOETTCHER, W., HERRLITZ, W., NUNDEL, E., SWITALLA, B. Sprache. Westermann Verlag, 1983.
  • ISKOS, A., LENKOWA, A. Deutsche Lexikologie für Hochschulen und Fremdsprachenfakultäten. Staatsverlag für Lehrbücher und Pädagogik. Leningrad, 1963.
  • Kratochvílová. Kollokationen im Lexikon und im Text. Mehrwortverbindungen im Deutschen und Tschechischen. Berlin, 2011.
  • SCHIPPAN, T. Lexikologie der deutschen Gegenwartssprache. Max Niemeyer Verlag. Tübingen, 1992.
  • SCHNEIDER, W. Deutsch für Profis. Goldmann Verlag, 1984.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Německý jazyk pro hospodářskou praxi (2013) Kategorie: Filologické vědy 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní