Vyučující
|
-
Sejkorová Marie, doc. Ing. Ph.D.
-
Tesař Miroslav, doc. Ing. CSc.
|
Obsah předmětu
|
Globální a lokální problémy ochrany a tvorby životního prostředí (ŽP). Principy trvale udržitelného rozvoje. Monitorování stavu životního prostředí. Vliv dopravy a telekomunikací (DaT) na ovzduší, půdu, vodu a na lidský organismus. Současný stav a možnosti snižování negativních účinků DaT na ŽP. Doprava a ekologická zátěž území. Kriteria znečištění půd a podzemních vod. Sanace. Právní předpisy v oblasti péče o ŽP - nejdůležitější zákony a komentář k nim. Technologie umožňující omezování škodlivých vlivů DaT na ŽP - principy. Příklady konkrétních technických řešení, případové studie. Odpadové hospodářství v DaT. Způsoby vyšetřování, limity a hodnocení vlastností odpadů. Moderní fyzikální, fyzikálně-chemické a chemické metody sledování stavu složek ŽP. Hygienické požadavky na pracovní prostředí v DaT. Vliv pracovního prostředí na člověka. Faktory pracovního prostředí. Vnitřní prostředí, mikroklima, znečištění. Environmentální informační systémy. Vybrané problémy předmětu podle zaměření doktoranda a tématu doktorské práce.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Prohloubit posluchačovy znalosti problematiky ochrany a tvorby životního prostředí, zejména v souvislosti s dopravou a telekomunikacemi.
Absolvováním předmětu posluchač získá podrobné vědomosti o působení dopravy a telekomunikací na životní prostředí a o možnostech zmírňování jejich negativních účinků. Má přehled o moderních fyzikálních, fyzikálně-chemických a chemických metodách sledování stavu složek ŽP i o právních aspektech péče o životní prostředí. Je seznámen s problematikou klasických i alternativních energetických zdrojů, se škodlivými účinky hluku, vibrací, elektromagnetických polí a ionizujícího záření na zdraví člověka. Má znalosti o technologiích zneškodňování elektroodpadu i odpadů z dopravy, je seznámen s problematikou pracovního prostředí v dopravě a telekomunikacích. Je vybaven vědomostmi o dalších environmentálních aspektech dopravy a telekomunikací v návaznosti na téma své doktorské práce.
|
Předpoklady
|
Znalost základů ochrany životního prostředí, fyziky, chemie a informatiky.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Písemná zkouška
Zkouška z předmětu (forma, obsah, trvání) je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPa. Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Úspěšné absolvování písemné části zkoušky je předpokladem účasti na ústní zkoušce. Student musí v průběhu semestru vypracovat semestrální práci na určené téma. Při závěrečné zkoušce musí prokázat, že rozumí probraným tématickým okruhům a řešeným problémům. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující na první konzultaci.
|
Doporučená literatura
|
-
AMUNDSEN, A. Omezování vzniku odpadů - čistší produkce. Praha, Enzo, 1995.
-
BOEKER, E.; VAN GRONDELLE, R. Environmental science: physical principles and applications. Chichester. John Wiley & Sons, 2001.
-
Colinvaux, Paul. Ecology 2. New York: John Wiley & Sons, 1986. ISBN 0-471-55860-5.
-
KURAŠ, M. Odpady, jejich využívání a zneškodňování. Praha, ČEÚ, 1994.
-
MOLDAN, B. Životní prostředí - Globální perspektiva. Praha, Regleta, 1995.
-
Moldan, Bedřich. Ekonomické aspekty ochrany životního prostředí : situace v České republice. Praha: Karolinum, 1997. ISBN 80-7184-434-9.
-
Smolík, Dušan. Ekologie : úvod do studia ekotechniky. Ostrava: VŠB - Technická univerzita Ostrava, 1992. ISBN 80-7078-169-6.
-
VLČEK, J.; DRKAL, F. Technika a životní prostředí. Praha, ČVUT, 1994.
-
VLČEK, J. et al. Metodické prostředky pro životní prostředí. Praha, ČVUT, 1994.
-
Wittlingerová, Zdena. Ochrana životního prostředí. Praha: Credit, 2001. ISBN 80-213-0754-4.
|