Vyučující
|
-
Tesař Miroslav, doc. Ing. CSc.
-
Sejkorová Marie, doc. Ing. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Globální a lokální problémy ochrany a tvorby životního prostředí. Účinky antropogenní činnosti na ŽP. Vliv IT na utváření ŽP. Technická řešení vybraných problémů ochrany ŽP v oblasti elektrotechniky a energetiky. Klasické a alternativní zdroje energií. Možnosti úspor paliv a energií. Environmentální aspekty výroby a používání alternativních paliv. Zvuk, hluk, infrazvuk, ultrazvuk. Vibrace. Elektromagnetická pole. Ionizující záření. Účinky hluku, vibrací, EMP, ionizujícího záření na zdraví člověka. Ergonomie práce s PC. Ochrana ovzduší - znečišťování ovzduší, emise, imise, druhy smogu, vznik inverze. Antropogenní narušování ozonové vrstvy. Skleníkový efekt. Ochrana vody a půdy. Metody čištění odpadních vod. Dekontaminace půd. Odpadové hospodářství - přehled metod zneškodňování odpadů. Elektroodpad. Přehled metod odběru, zpracování a analýzy vzorků ovzduší, půdy a vody. Základní informace o přístrojové technice pro ekoanalýzu a monitorování ŽP. Informační systémy a legislativa v oblasti péče o životní prostředí.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Seznámit posluchače se základy ochrany a tvorby životního prostředí, s negativními účinky antropogenní činnosti na životní prostředí a s možnostmi jejich snižování v oblasti elektrotechniky, energetiky a informačních technologií.
Po absolvování předmětu má student přehled o působení antropogeních činností na jednotlivé složky životního prostředí a o konkrétních technických řešeních vybraných environmentálních problémů. Je seznámen s problematikou energetických zdrojů, se škodlivými účinky hluku, vibrací, elektromagnetických polí a ionizujícího záření na zdraví člověka. Má přehled o technologiích zneškodňování elektroodpadu, orientuje se v ekoanalytických metodách a má v této oblasti praktické laboratorní zkušenosti. Umí aktivně pracovat s elektronickými informačními zdroji.
|
Předpoklady
|
Znalost středoškolských základů fyziky, chemie, informatiky.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Písemná zkouška
Zápočtem se potvrzuje, že se student prezenční formy studia zúčastňoval v požadované míře povinné výuky a že splnil požadavky, jimiž bylo udělení zápočtu podmíněno. Podmínky udělení zápočtu určuje vyučující. Je vyžadována aktivní účast na cvičeních (absolvování všech praktických cvičení a odevzdání vyhovujících protokolů z nich). Zkouška z předmětu (forma, obsah, trvání) je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPa. Podmínkou účasti na zkoušce je získání zápočtu. Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Úspěšné absolvování písemné části zkoušky je předpokladem účasti na ústní zkoušce. Student musí v průběhu semestru na cvičeních samostatně absolvovat praktické úlohy, při závěrečné zkoušce musí prokázat, že rozumí probraným tématickým okruhům a řešeným problémům. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu semestru.
|
Doporučená literatura
|
-
ADAMEC V. a kol. Doprava, zdraví a životní prostředí.. Grada Praha, 2008.
-
CENEK, M. a kol. Obnovitelné zdroje energie. Praha: FCC Public, 2001.
-
DIRNER, V. a kol. Ochrana životního prostředí. MŽP - Ostrava, VŠB-TU, 1997.
-
HORÁKOVÁ, M., a kol. Analytika vody. Praha: VŠCHT, 2003.
-
Kudláček, Ivan. Ekologie průmyslu. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2002. ISBN 80-01-02495-4.
-
MACHALÍKOVÁ, J. a kol. Životní prostředí - Návody na cvičení. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2001.
-
POPL, M.; FAHNRICH, J. Analytická chemie životního prostředí. Praha: VŠCHT, 1999.
-
VLČEK, J. a kol. Metodické prostředky pro životní prostředí. Praha: ČVUT, 1994.
-
VLČEK, J.; DRKAL, F. Technika a životní prostředí. Praha: ČVUT, 1994.
|