Předmět: Traťové stroje a mechanizmy

« Zpět
Název předmětu Traťové stroje a mechanizmy
Kód předmětu KDPD/PTSMP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lata Michael, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod. Přehled TS, výrobci TS, požadavky na TS. Železniční svršek, přehled problematiky technologie traťových prací. Přenosy výkonu u traťových strojů, regulace ? odlišnosti od klasických HV. Mechanický přenos, hydrostatický a hydromechanický přenos, hydrodynamický přenos výkonu, elektrický přenos. Aplikace na konkrétních vozidlech. Čistění štěrkového lože - třídění materiálu, těžba materiálu, čističky štěrkového lože. Zvyšování únosnosti pražcového podloží. Principy podbíjení. Metody výškové a směrové úpravy koleje. Konstrukce automatických strojních podbíječek. Výhybkové podbíječky. Stroje a zařízení na výměnu kolejových polí, zařízení na přepravu kolejového materiálu a manipulaci s ním. TS na výměnu výhybek. Stroje na úpravu štěrkového lože - kolejové pluhy, vakuové odsávače. TS pro odstraňování sněhu a ledu - pluhy, frézy, odvozné soupravy. TS pro práci na kolejovém spodku. Stroje pro úpravu okolí trati. TS na svařování kolejnic. Zhutňovače a dynamické stabilizátory. Broušení kolejnic. Speciální stroje na broušení kolejnic. Motorové vozíky a jejich modifikace. TS pro prohlídky a opravu trolejových vedení. Dvojcestné stroje. TS pro diagnostiku železničního spodku a svršku. Přístroje na měření geometrické polohy koleje. Časová rezerva, shrnutí probírané látky.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce
Výstupy z učení
Rozšíření znalostí studentů o problematiku speciálních vozidel a strojů pro stavbu a údržbu železničních tratí a s problematikou dopravní a manipulační techniky. Seznámit studenty s principy práce, konstrukcí jednotlivých částí těchto strojů a učivo doplnit poznatky o nejnovějších typech a vývojových trendech.
Student je znalý základního konstrukčního uspořádání speciálního kolejového vozidla, rozumí funkci jednotlivých jeho částí a to v souladu se stavební technologií, kterou stroj na trati vykonává.
Předpoklady
Předpokládají se elementární znalosti matematiky, fyziky, mechaniky a částí stojů.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška, Rozbor díla tvůrčího charakteru

Získání zápočtu je podmíněno účastí na cvičeních s jednou povolenou neomluvenou absencí a úspěšným složením zápočtového testu. Zkouška má písemnou část ve formě testu a ústní část.
Doporučená literatura
  • Adámek, Walter . Speciální vozidla a stroje pro práci na železničních tratích. Pardubice: Univerzita Pardubice, 1998. ISBN 80-7194-126-3.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Kolejová vozidla (2013) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Kolejová vozidla (2014) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní