Předmět: Instrumentální metody v ekoanalýze

« Zpět
Název předmětu Instrumentální metody v ekoanalýze
Kód předmětu KDPD/PZIMP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sejkorová Marie, doc. Ing. Ph.D.
  • Chýlková Jaromíra, prof. Ing. CSc.
Obsah předmětu
1. Znečištění ovzduší: odběr vzorků ovzduší - záchyt pevných částic, plynů a aerosolů, stanovení obsahu nanočástic v ovzduší. 2. Sloučeniny síry, oxidy dusíku, oxidy uhlíku v ovzduší. 3. Těkavé organické látky v ovzduší - koncentrační techniky. GC analýza org. látek v ovzduší. Stanovení netěkavých polutantů v ovzduší. 4. Odběr vzorků vod. Stanovení senzorických vlastností vody. 5. Stanovení skupinových ukazatelů jakosti vod. Skupinové stanovení organických látek, stanovení celkového znečištění vody organickými látkami - TOC analyzátorem. 6. Principy vybraných analytických metod, stanovení vybraných škodlivin z dopravy. Analýza skleníkových plynů v ovzduší pomocí mobilního analyzátoru. 7. Využití elektromigračních metod při analýze iontových látek ve vodách. 8. Stanovení kovů ve vodách s využitím spektrofotometrických metod. 9. Voltametrické stanovení kovů ve vodách a v olejích. Voltametrické stanovení antioxidantů v olejích. 10. Stanovení těkavých a netěkavých organických látek ve vodách. Analýza ropných látek ve vodě pomocí plynové chromatografie 11. Využití kapalinové chromatografie při stanovení organických látek ve vodách 12. Odběr vzorků půd a jejich zpracování. Stanovení těžkých kovů v půdě. Analýza odpadů. 13. Stanovení nepolárních extrahovatelných látek a jejich stanovení v půdě.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Poskytnout studentům základní informace o základech metod používaných v oblasti analýzy složek životního prostředí a o přístrojové technice, používané v této oblasti.
Absolvováním předmětu posluchač získá přehled o metodách analýzy ovzduší, vod, půd a odpadů. Je vybaven znalostmi o používaných zkušebních metodách a má v této oblasti praktické laboratorní zkušenosti.
Předpoklady
Znalost středoškolských základů chemie a fyziky.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zápočtem se potvrzuje, že se student prezenční formy studia zúčastňoval v požadované míře povinné výuky a že splnil požadavky, jimiž bylo udělení zápočtu podmíněno. Podmínky udělení zápočtu určuje vyučující. Je vyžadována aktivní účast na cvičeních (absolvování všech praktických cvičení a odevzdání vyhovujících protokolů z nich). Zkouška z předmětu (forma, obsah, trvání) je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPa. Podmínkou účasti na zkoušce je získání zápočtu. Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Úspěšné absolvování písemné části zkoušky je předpokladem účasti na ústní zkoušce. Student musí v průběhu semestru na cvičeních samostatně absolvovat praktické úlohy, při závěrečné zkoušce musí prokázat, že rozumí probraným tématickým okruhům a řešeným problémům. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu semestru.
Doporučená literatura
  • HORÁKOVÁ M., a kol. Analytika vody. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická, 2003.
  • POPL, M., FAHNRICH, J. Analytická chemie životního prostředí. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická, 1999.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Ochrana životního prostředí v dopravě (2015) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní prostředky: Ochrana životního prostředí v dopravě (2016) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní