Předmět: Masivní a železobetonové mosty

« Zpět
Název předmětu Masivní a železobetonové mosty
Kód předmětu KDS/PMZMK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 7
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pokorný Jiří, doc. Ing. CSc.
  • Suchánek Vladimír, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Předpjatý beton, ztráty předpětí (krátkodobé, dlouhodobé), výpočet ztrát. Výpočet přetvoření betonu při konstantním a proměnlivém napětí, složky přetvoření betonu. Některé reologické modely. Dodatečně předpjatý beton, přepínací systémy. Účinky předpětí na betonové prvky a konstrukce, návrh předpětí. Silové působení kabelu na beton, ekvivalentní zatížení od parabolického kabelu, staticky neurčité účinky předpětí, lineární transformace kabelu, konkordantní kabel. Omezení normálových napětí od provozních účinků zatížení, přípustná zóna polohy kabelů, statická analýza postupně budovaných předpjatých konstrukcí, nehomogenita konstrukcí. Řešení reologických účinků na konstrukce v uzavřené formě. Mezní únosnost předpjatých prvků namáhaných osovou silou a ohybem. Mezní únosnost ohýbaných průřezů v závislosti na počáteční napjatosti průřezu. Sekundární účinky předpětí v mezním stavu únosnosti konstrukce. Namáhání předpjatých prvků (analýza napjatosti za předpokladu pružného chování. Interakce složek vnitřních sil. Kotevní oblast, vyztužení kotevní oblasti, mezní stavy použitelnosti (stav trhlin, šířka trhlin, deformace předpjatých konstrukcí. Základy mezní plastické analýzy metodou příhradové analogie.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Seznámit studenty s návrhy a technologiemi výstavby konstrukčních prvků svislých a vodorovných z prostého betonu z železového betonu včetně výpočtu těchto prvků dle požadavků současných norem.
Po absolvování předmětu student ovládá konstrukční zásady platné pro navrhování masivních a železobetonových mostů.
Předpoklady
Student musí před zkouškou z tohoto předmětu mít absolvované bakalářské studium a ukončené zkouškou předměty Pružnost a pevnost I a Konstrukce z betonu a předpjatého betonu, Stavba a rekonstrukce mostů.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Vypracování zadané semestrální práce. Zkouška z předmětu (forma, obsah, trvání) je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPa.
Doporučená literatura
  • JIŘÍ STRÁSKÝ, Betonové mosty, Praha : Nakladatelství ŠEL, 2001, ISBN 80-86426-05-X.
  • VLADISLAV HRDOUŠEK, VLASTIMIL KUKAŇ, Betonové konstrukce a mosty, skriptum, Praha : České vysoké učení technické, 1991.
  • VLASTIMIL KUKAŇ, ROMAN ŠAFÁŘ, VLADISLAV HRDOUŠEK, Betonové mosty 10, skriptum, Praha : České vysoké učení technické, 2004.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní stavitelství (2014) Kategorie: Stavebnictví, geodézie a kartografie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní