Předmět: Vodní stavby

« Zpět
Název předmětu Vodní stavby
Kód předmětu KDS/PVOSK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vlasák Pavel, prof. Ing. DrSc.
Obsah předmětu
Vodní zákon. Etapy a úkoly vodního hospodářství, hospodaření s vodou. Vodní nádrže. Vodní díla. Základy hydrauliky pro otevřená koryta. Nauka o tocích. Pohyb vody a splavenin. Vodní toky, vývoj a parametry vodních toků, říční kategorie, typy a morfologie koryt, toky ve světě a v ČR. Důvody, účel a způsoby úprav toků. Zásady komplexních úprav vodních toků. Úprava koryta, návrhový průtok, směrové vedení trasy, podélný a příčný profil toku, opevnění koryt, soustřeďovací stavby, specifika úprav v intravilanu a extravilanu, revitalizace vodních toků. Jezy a přehrady. Druhy jezů (pevné, pohyblivé), půdorysné uspořádání, funkce a příslušenství. Druhy a dělení přehrad dle materiálu a konstrukce, příslušenství přehrad, přehrady v ČR a ve světě, havárie přehrad. Splavňování toků, kanalizace a regulace řek; vnitrozemské vodní cesty a průplavy, objekty na vodních cestách. Vodní cesty v ČR a EU. Křížení vodních toků a komunikací, vodohospodářské zájmy, návrhový průtok, volná výška. Mosty a propustky, hydraulická funkce, konstrukční zásady navrhování mostních objektů a propustků.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Seznámit posluchače se základy oboru vodní stavby a hospodářství, nauky o tocích, úprav toků, jezů, přehrad, vodních cest, křížení vodních toků a komunikací.
Absolvováním předmětu posluchač získá přehled o základních zákonitostech, úkolech a metodách vodního hospodářství. Seznámí se s vodními toky, úpravami toků, nádržemi, jezy a přehradami, vnitrozemskými vodními cestami a zásadami křížení vodních toků a komunikací.
Předpoklady
Zkoušky z předmětů: Fyzika, Hydraulika a hydrologie.-

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zápočtem se potvrzuje, že se student prezenční formy studia zúčastňoval v požadované míře povinné výuky a že splnil požadavky, jimiž bylo udělení zápočtu podmíněno. Podmínky udělení zápočtu určuje vyučující, obvykle splnění testu. Zkouška z předmětu (forma, obsah, trvání) je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPce
Doporučená literatura
  • Zákon o vodách č. 254/2001 Sb..
  • BÉM. Vodohospodářské inženýrství Vydavatelství ČVUT, 1990.
  • BROŽA, KAZDA, PATERA, PŘENOSILOVÁ. Vodohospodářské stavby Vydavatelství ČVUT, 1993.
  • Broža V., Haidl K., Patera A. Provoz vodních děl. Skriptum ČVUT, Praha 1989.
  • Kolář V., patočka C., Bém J. Hydraulika, SNTL/ALFA, 1993.
  • Novak P.,Moffat A.I.B., Nalluri C., Narayanan R. Hydraulic structures,Spon Press, Taylor & Franciss, 2001, 3rd Edition.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní stavitelství (2014) Kategorie: Stavebnictví, geodézie a kartografie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní