Předmět: Elektrická zařízení v dopravě

« Zpět
Název předmětu Elektrická zařízení v dopravě
Kód předmětu KEEZ/DEZDK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ouředníček Jan, Ing. Ph.D.
  • Vašata Josef, Ing.
  • Sýkora Petr, Ing.
Obsah předmětu
Výroba a distribuce elektrické energie v ČR (základní pojmy, druhy zdrojů a typy elektráren, rozvody a systémy) Elektrická trakce (základní pojmy, druhy, konstrukce) Napájení elektrických drah (druhy a systémy) Trakční napájecí soustava 3 kV DC Trakční napájecí soustava 25 kV AC Trakční napájecí soustavy v Evropě Železniční zabezpečovací zařízení (úvod, definice, význam, třídění, základní požadavky) Bezpečnost zabezpečovacích zařízení (bezpečnost obecně, funkční a technická bezpečnost) Obecné schéma a prvky zabezpečovacích zařízení (ovládací prvky; prostředky pro návěstění, prostředky pro zabezpečení pohyblivých prvků, prostředky pro detekci železničních vozidel) Druhy zabezpečovacích zařízení (staniční, traťová, přejezdová, vlaková, dálková) Evropský systém řízení železniční dopravy ERTMS (ETCS, GSM-R) Systémy spolupracující se zabezpečovacími zařízeními (AVV, GTN)

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je podat základní informaci o elektrotechnických zařízeních používaných v dopravě. Předmět sestává za dvou částí. První z nich je věnována energetice, napájecím systémům a elektrické trakci. Druhá z nich je pak věnována zařízením zabezpečovacím. V obou případech je předmětem zájmu především doprava železniční.
Student/ka absolvováním předmětu získá základní informaci o používaných elektrotechnických zařízení v dopravě. Seznámí se s energetikou, napájecími systémy a elektrickou trakcí. Dále se seznámí s železniční zabezpečovací technikou, a to včetně jejích specifik (zejména s požadavky na její bezpečnost a základními principy pro jejich naplnění).
Předpoklady
Předpokládá se znalost základních pojmů a principů používaných při organizování a provozování železniční dopravy.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Student/ka musí v průběhu semestru a při závěrečném ověřování znalostí prokázat schopnost porozumět řešeným tématům. Konkrétní požadavky sdělí studentům na začátku semestru vyučující.
Doporučená literatura
  • Gregora, Stanislav. Elektrotechnika a zabezpečovací technika v dopravní infrastruktuře. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2005. ISBN 80-7194-768-7.
  • Chudáček V. a kol. Detekce kolejových vozidel v železniční zabezpečovací technice. II.vydání.. Praha, 2005.
  • CHUDÁČEK V. a kol. Železniční zabezpečovací technika. 2. přeprac. a doplň. vyd.. Praha: VÚŽ, 2005.
  • Ibler, Zdeněk. Technický průvodce energetika. Praha: BEN - technická literatura, 2002. ISBN 80-7300-026-1.
  • PACHL, J. Railway Operation and Control. 2nd ed. Mountlake Terrace (USA): VTD Rail Publishing, 2009. ISBN 0-9719915-1-0.
  • RÁSTOČNÝ, K., ZAHRADNÍK, J. Aplikácie zabezpečovacích systémov. 1. vyd.. Edis, Žilina, 2006. ISBN 80-8070-546-1.
  • Theeg, Gregor. Railway signalling & interlocking : international compendium. Hamburg: Eurailpress, 2009. ISBN 978-3-7771-0394-5.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Management, marketing a logistika ve spojích (2016) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní