Předmět: Aplikace mikroprocesorů

« Zpět
Název předmětu Aplikace mikroprocesorů
Kód předmětu KEEZ/PAMPP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lenoch Václav, Ing. Ph.D.
  • Mašek Zdeněk, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1.Základní seznámení s LabVIEW (co je LabVIEW, datové typy). 2.Datové typy, pole, While a For smyčky, Shift registry a Case. 3.Časové funkce, State Machine, Event, Typedef. 4.Tvorba dokumentace, zápis/čtení ze souboru. 5.Zobrazení a práce s grafy, fronty, struktura programu producent - konzument. 6.Seznámení s programem Measurement & Automation Explorer (MAX) pro správu HW, Obsluha HW pomocí knihovny Data Acquisition (DAQ) 7.Seznámení s programem Measurement & Automation Explorer (MAX) pro správu HW, Obsluha HW pomocí knihovny Data Acquisition (DAQ) 8. Hlavní rysy AVR, paměťový prostor, adresovací módy, přístup na I/O porty. 9. Použití vyššího programovacího jazyka na MCU, kompilátor CodeVision na AVR. 10. Přerušovací systém obecně, systém přerušení na AVR. Programovací techniky v embedded aplikacích. 11. Časovače, čítače, generování PWM, měření střídy, periody. Human machine interface - zobrazovače LED a LCD, maticová klávesnice.... 12. Sběrnice I2C, SPI, RS-232, komunikační protokol. 13. Sběrnice I2C, SPI, RS-232, komunikační protokol.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
  • Domácí příprava na výuku - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem první poloviny předmětu je seznámit studenty se základy programování v LabView. Cílem druhé poloviny předmětu je seznámit studenty s programováním mikrokontroléru řady AVR v programovacím jazyce C. Seznámit s programovacími technikami používanými v embedded zařízeních. Styk mikrokontroléru s okolím.
Po absolvování předmětu student zná základy programování v LabView a základy programování mikrokontrolérů v programovacím jazyce ANSI C. Zná dobře architekturu Atmel AVR. Umí zajistit komunikaci mikrokontroléru s okolím pomocí klávesnice, displeje a pomocí běžných sériových rozhraní typu RS-232, I2C, SPI. Pomocí mikrokontroléru dokáže řídit otáčky nebo polohu krokových a stejnosměrných motorků. Umí zpracovat signály z čidel otáček a polohy, proudu, silového zatížení (tenzometry), teploty.
Předpoklady
Absolvování předmětu "Mikroprocesorová a řídící technika", znalost číslicové techniky, znalost programovacího jazyka C.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Posouzení zadané práce

Student musí v průběhu semestru i při závěrečné zkoušce prokázat porozumění řešeným problémům a schopnost samostatně řešit úkoly v rozsahu probírané látky. Student vypracuje semestrální práci. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu semestru.
Doporučená literatura
  • Firemní literatura fy Atmel, dostupná na www.atmel.com..
  • Burkhard M. C pro mikrokontroléry. BEN Praha, Technická literatura, 2003.
  • Herout P. Učebnice jazyka C, Nakladatelství KOPP, 2004, IV. přepracované vydání.
  • Matoušek D. USB prakticky s obvody FTDI. BEN.
  • Thomas Bress. Effective LabVIEW Programming. 2013. ISBN 978-1-934891-08-7.
  • Váňa, V. Mikrokontroléry Atmel AVR - popis procesorů a instrukční soubor, BEN - technická literatura, Praha 2003, ISBN 80-7300-083-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2013) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2014) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní