Předmět: Napájení elektrických drah

« Zpět
Název předmětu Napájení elektrických drah
Kód předmětu KEEZ/PNAEK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Mlynařík Ladislav, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Trakční proudové soustavy DC a AC. Trakční soustava DC 3 kV (trakční transformátor, usměrňovač, schéma a ochrany, rozvaděč a jeho koncepce, rychlovypínač, rozvaděč 22 kV, vypínače střídavého proudu, poruchové stavy v trakční měnírně). Trakční soustava AC 25 kV, 50 Hz (trakční transformátor, filtračně-kompenzační zařízení, schéma a ochrany, rozvaděč AC, vakuový napáječový vypínač, poruchové stavy v trakční transformovně). Trolejového vedení (sestavy DC, sestavy AC, sestavy MHD, ochrany trolejového vedení). Trakční soustava AC 15 kV, 16,7 Hz. Trakční soustava AC 2x 25 Kv. Napájení zabezpečovacího zařízení a dalších netrakčních spotřeb.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace
Výstupy z učení
Cílem předmětu je prohloubení znalostí studenta v silnoproudé oblasti, zejména: systematiku energetického napájení, charakter trakční spotřeby, trakční napájecí stanice, trakční vedení a jejich elektrické a tepelné parametry, specifické řešení napájecích systémů pro dráhy železniční, městské a speciální, konstrukční provedení pevných trakčních zařízení a základní projekční hlediska návrhu systému energetického napájení elektrické dráhy.
Po absolvování předmětu je student schopen na základě prohloubených znalostí v oblasti silnoproudých zařízení v dopravě se orientovat v problematice návrhu systému energetického napájení elektrické dráhy.
Předpoklady
Předpokládá se, že student má základní znalosti z oblasti elektrotechniky a elektroniky.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Student se v průběhu semestru seznámí problematikou napájení elektrických drah, měl by být schopen porozumět: základním zákonitostem a specifikám v dané oblasti, jednotlivým tématickým částem předmětu a to na odpovídající úrovni.
Doporučená literatura
  • Duchoň M., Ibl J., Křivánek J. Dráhové měnírny. NADAS Praha, 1960.
  • Fejt J. Pevná trakční zařízení. NADAS Praha, 1966.
  • Chochol B., Damborský D. Střídavé a stejnosměrné ochrany měníren. NADAS Praha, 1962.
  • Němec J. Trolejová vedení železniční. NADAS Praha, 1961.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2014) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2013) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní