Předmět: Telekomunikace a radiokomunikace

« Zpět
Název předmětu Telekomunikace a radiokomunikace
Kód předmětu KEEZ/PTRAK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lelek Tomáš, Ing. Ph.D.
  • Krčmář Vítězslav, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Historie sdělovací techniky; standardizace v oblasti telekomunikací, vrstvový model komunikace. Základy přenosu zpráv. Základní pojmy - informace, sdělovací řetězec, jednotky. Vytváření, přenos a vyhodnocení číslicových signálů. Typy signálů. Spektra základních typů signálů. Vztah mezi časovou a frekvenční oblastí signálu. Druhy a vývoj přenosových cest - vedení nadzemní, kabelové, optické, radiové. Teorie homogenních vedení, primární a sekundární parametry vedení. Metalická vedení. Modulace digitálních signálů. Význam modulace pro systémy přenosu dat, vybrané modulační metody. Impulsní modulace. Zabezpečení přenosu dat. Kódování - druhy, použití. Druhy přenosu - asynchronní, synchronní. Vícenásobné využití přenosových cest. Datový řetězec, koncová zařízení pro přenos dat. Principy vrstvového řízení, referenční model OSI. Datové sítě. Fixní rádiové systémy pro přenos dat. Mobilní komunikační systémy. Navigační systémy.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Seznámit studenty se základními principy přenosu informace a obecně s typy telekomunikačních sítí, jejich organizací a řízením. Z oblasti telekomunikačních systémů je kladen důraz na základy přenosu dat po pevných vedeních, fixní a mobilní rádiové komunikační systémy a jejich perspektivní vývoj.
Po absolvování předmětu se student orientuje v problematice přenosu dat a informací s využitím dostupných přenosových systémů.
Předpoklady
Základní znalosti z oblasti elektrotechniky, matematika na úrovní znalosti derivací, integrálního počtu, základů pravděpodobnosti a statistiky.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Student musí při závěrečné zkoušce prokázat porozumění probíraným tématům a pochopení souvislosti mezi nároky na přenos informace a kapacitou přenosových systémů.
Doporučená literatura
  • Svoboda J. a kol. Telekomunikační technika, Díl 1, Hüthig a Beneš, Praha 1999, ISBN 80-901936-3-3.
  • Svoboda J. a kol. Telekomunikační technika, Díl 2, Hüthig a Beneš, Praha 1999, ISBN 80-901936-4-1.
  • Svoboda J. a kol. Telekomunikační technika, Díl 3. Hüthig a Beneš, Praha, 1999.
  • Svoboda,J. Základy teleinformatiky. ČVUT Praha, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Management elektronických komunikací a poštovních služeb (2014) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Management elektronických komunikací a poštovních služeb (2013) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní