Předmět: Zabezpečovací systémy v kolejové dopravě I

« Zpět
Název předmětu Zabezpečovací systémy v kolejové dopravě I
Kód předmětu KEEZ/PZK1K
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 7
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ouředníček Jan, Ing. Ph.D.
  • Kunhart Milan, doc. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Staniční zabezpečovací zařízení: Definice. Význam a třídění. Základní blokové schéma SZZ. Analýza činností stavědla: Funkce skupinové a individuální. Informační nadstavba. Analýza funkce přestavení výměny, funkční a bezpečnostní požadavky, realizace. Rozbor funkce oprávnění k jízdě. Nutné podmínky, přenos na vozidlo. Statický rychlostní profil. Analýza funkce závěru jízdní cesty: Funkční a bezpečnostní požadavky, realizace. Provozní a technická charakteristika vybraných typů reléových stavědel. Architektura a bezpečnostní koncepce elektronických stavědel ESA11 a K2000. Charakteristika význačných zahraničních elektronických stavědel. Traťová zabezpečovací zařízení: Definice, význam, charakteristika, třídění. Analýza funkcí automatických TZZ, jízdy následných vlaků, vyloučení protisměrných jízd. Principy činnosti vybraných TZZ pro ČD. Moderní trendy ve vývoji TZZ. Slučování s elektronickým stavědlem, radioblok. Inovace.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je podrobně seznámit studenty s principy funkční i technické bezpečnosti železničních zabezpečovacích systémů reléových a elektronických. Pozornost je věnována železničním stavědlům ve stanicích a zabezpečovacím zařízením na tratích.
Po absolvování má být student schopen systémového přístupu k návrhu i k vlastní realizaci funkcí i technického řešení staničního a traťového zabezpečovacího zařízení. Má přehled o přístupech jiných železničních správ a výrobců k této problematice.
Předpoklady
Předpokládají se znalosti předmětu Základy zabezpečovací techniky v plném rozsahu, dále znalosti z elektrotechniky a elektroniky a z řízení železniční dopravy.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Student musí v průběhu semestru i při závěrečné zkoušce prokázat schopnost řešeným problémům porozumět, kriticky je zhodnotit a samostatně řešit. Požaduje se vypracování krátké semestrální práce na zadané téma. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující na začátku semestru.
Doporučená literatura
  • Chudáček V. a kol. Železniční zabezpečovací technika. Praha, 2005.
  • Chudáček V., Kyjovský V., Lochman L. Detekce kolejových vozidel. ČD VÚZ Praha, 1997.
  • Konečný, Chudáček V. Elektrická zařízení v dopravě. ČD VÚŽ Praha, 1999.
  • Poupě, O. a kol. Zabezpečovací technika v železniční dopravě II. díl. NADAS Praha, 1990.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2013) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě (2014) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní