Předmět: Elektromagnetická kompatibilita elektronických systémů

« Zpět
Název předmětu Elektromagnetická kompatibilita elektronických systémů
Kód předmětu KERS/INEKE
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pek Viktor, Ing.
  • Fišer Ondřej, doc. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Prohloubení znalostí elektromagnetického pole (Maxwellovy rovnice, jejich řešení v různých prostředích, řešení pro harmonické průběhy s pomocí fázorů, popis prostředí z hlediska šíření radiových vln). Šíření vln po dlouhých vedeních (přizpůsobení vedení, Smithův impedanční diagram). Šíření vln v prostoru, mnohocestné šíření, odrazy a rozptyl elektromagnetických vln na rozhraních, vliv reálné atmosféry na útlum a fázové zpoždění šířící se vlny, vliv terénních překážek, Fresnelovy zóny). Základní typy antén, vlastnosti antén z hlediska praxe. Transformace časové a frekvenční oblasti (Fourierova transformace, Laplaceova transformace), periodické signály, spektra signálů, harmonické složky, přechodné stavy. Určení odezvy v časové oblasti z odezvy ve frekvenční oblasti pro lineární obvody, neperiodické a náhodné signály, přeslechy a stínění. Extrémně širokopásmové (UWB) a úzkopásmové systémy. Digitální obvody, analyzátory spektra. Emise vyzařováním a susceptibilita. Emise po vedení a susceptibilita. Návrh elektronických systémů z hlediska EMC.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Laborování
Výstupy z učení
Cílem předmětu je prohloubit znalosti studentů o elektromagnetické kompatibilitě (EMC) zejména z hlediska elektronických systémů. Zvláštní důraz je kladen na rozšíření teoretických znalostí elektromagnetického pole a šíření vln po vedení a volném prostoru.
Student umí řešit náročnější úlohy přenosu rušivých signálů (prostorem i po vedeních) a odvozovat příslušné vzorce, umí používat spektrální analýzu. Student se orientuje v oblasti EMC, rozlišuje zdroje rušení a způsoby přenosu rušení, umí navrhovat řešení vedoucí k minimalizaci rušení, umí používat základní metody měření rušivých signálů, zná příslušné předpisy.
Předpoklady
Základy fyziky na úrovni technické vysoké školy (s využitím diferenciálního a integrálního počtu), lineární algebra (zejména vektorový počet), funkce komplexní proměnné.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Podmínky zápočtu: 80% účast na cvičeních, odevzdání 1 samostatně vypracované domácí úlohy zadané cvičícím, odevzdání popisu (včetně výsledků a závěru) všech laboratorních cvičení (praktických nebo simulačních na počítačích), které byly cvičícími zorganizovány, úspěšné absolvování 1 nebo 2 zápočtových testů (podle úvahy cvičícího). Podmínky zkoušky: zápočet, písemná zkouška (minimálně 2 příklady) a ústní zkouška nebo zkouškový test dle úvahy přednášejícího. Student zkoušku neudělá, pokud z písemné zkoušky a případného testu nevyhoví alespoň z 50%.
Doporučená literatura
  • BEZOUŠEK, P., SCHEJBAL, V., ŠEDIVÝ, P. Elektrotechnika. Univerzita Pardubice, 2008.
  • Černohorský, D. a kol. Elektromagnetické vlny a vedení. Brno: VUTIUM. 1999.. VUTIUM, 1999.
  • GREGORA, S., FIŠER, O. Elektrotechnika (elektronická forma učebnice), Univerzita Pardubice, 2005..
  • Mazánek, M., Pechač, P., Vokurka, J. Antény a šíření vln. Vydavatelství ČVUT, 1999..
  • Prokop, Vokurka. Šíření elektromagnetických vln a antény. SNTL Praha, 1980.. Praha, SNTL, 1980.
  • Schejbal, Vladimír . Elektrotechnika : příklady. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2004. ISBN 80-7194-560-9.
  • Svačina, J. Elektromagnetická kompatibilita: principy a poznámky. Brno, VUT, 2001.
  • Svačina, J. Základy elektromagnetické kompatibility,VUT Brno, 2001.. Brno: Vysoké učení technické, 2001.
  • Tysl, V., Růžička, V. Teoretické základy mikrovlnné techniky. SNTL, Praha, 1989..
  • Vondrák, M. Elektromagnetická kompatibilita v teleinformatice: cvičení. Praha, Vydavatelství ČVUT, 1998.
  • Vrba, J. Technika velmi vysokých frekvencí. Praha: ČVUT. 1998.. ČVUT, 1998.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Komunikační a řídicí technologie (2014) Kategorie: Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Komunikační a řídicí technologie (2016) Kategorie: Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Komunikační a řídicí technologie (2015) Kategorie: Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní