Předmět: Teorie informace

« Zpět
Název předmětu Teorie informace
Kód předmětu KERS/ITINE
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Němec Zdeněk, Ing. Ph.D.
  • Pidanič Jan, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do teorie informace, rozdělení kódů, důvody kódování, základní pojmy 2. Zdrojové kódování (prefixové kódy, Huffmanovo kódování, Fanovo kódování) 3. Bezpečnostní kódy (detekce, korekce chyb, informační znaky, systematické kódy) 4. Grupy, tělesa, polynomy 5. Lineární kódy I. (úvod, princip kódování, kontrolní matice, generující matice, kontrolní matice, systematické kódy, detekce, korekce chyb) 6. Hammingovy kódy, Golayův kód 7. Reed-Mullerovy kódy I. (obecný popis) 8. Reed-Mullerovy kódy II. (dekódování, praktická ukázka) 9. Cyklické kódy I. 10. Cyklické kódy II. 11. BCH a Reed-Solomonovy kódy I. (úvod, princip kódování) 12. BCH a Reed-Solomonovy kódy II. (dekódování maticové, Euklidův algoritmus) 13. QR kódy

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
  • Domácí příprava na výuku - 2 hodiny za semestr
Výstupy z učení
Studenti se seznámí se základními principy kanálového kódování s uvedením nejvýznamnějších kódů používaných pro zabezpečení dat při přenosu komunikačním kanálem. Důraz bude kladen na praktické využití kódů, a to jak z pohledu zakódování informačních dat, tak i z pohledu jejich dekódování. V kurzu dojde k popisu nejvýznamnějších lineárních, cyklických a konvolučních kódů. Závěr kurzu bude věnován úvodu do moderních kódů běžně používaných pro přenos dat v komunikačních systémech.
Po absolvování předmětu student se bude orientovat v problematice zabezpečení informací při jejich přenosu v komunikačním řetězci. Získá přehled o významných kódových technikách, jejichž součástí bude i princip dekódování a případné opravy informačních dat.
Předpoklady
Schopnost logicky myslet, znalost středoškolské matematiky a základů teorie pravděpodobnosti. Znalost systému Matlab.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Student musí v průběhu semestru i při závěrečné zkoušce prokázat porozumění jednotlivým kódům a schopnost samostatně pracovat na zadaných problémech. Vyžadována je aktivní účast na cvičeních.
Doporučená literatura
  • Dobeš, J. Moderní radiotechnika. Praha, 2006.
  • Shu, L. Error control Coding. 2010.
  • Šimák B. Základy teleinformatiky. Praha, 1996.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Komunikační a mikroprocesorová technika (2013) Kategorie: Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní