Předmět: Vybrané kap. z dějin české fil. II

« Zpět
Název předmětu Vybrané kap. z dějin české fil. II
Kód předmětu KFI/VKDC2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Průka Miloslav, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky jsou určeny pro studenty oboru filosofie. V tomto kurzu bude podán systematický výklad o dějinách českého filosofického myšlení. Studenti budou v chronologickém pořadí seznamováni s nejvýznačnějšími osobnostmi české filosofie i filosofie pěstované v českých zemích představiteli jiných národů. Přednášky budou zaměřeny k těmto okruhům: české reformační myšlení (Jan Hus a jeho předchůdci, Jan Jesenský, Petr Chelčický, Jan Amos Komenský), filosofie v českých zemích v době pobělohorské, filosofie v době národního obrození (František Palacký), český herbartismus, filosofie 20. století (T. G.Masaryk, L. Klíma, E. Rádl, J. Patočka, K. Kosík, M. Machovec). Přednášky budou směřovat k objasňování vztahu české a světové filosofie, k problémům spjatosti českého myšlení s historicko-politickou situací doby a k promýšlení otázek o smyslu českých dějin.

Studijní aktivity a metody výuky
Metody samostatných akcí, Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Cílem semináře je uvést do historických, systematických a metodologických souvislostí české filosofie a filosofie v českých zemích.
Studenti získají potřebné znalosti a kompetence z oblasti dějin české filosofie a filosofie v českých zemích, které jim umožní porozumění dalším problémům v humanitních vědách a ve vědách obecně v tomto specifickém historickém a kulturním kontextu. Kompetence se týkají zejména práce s odbornou literaturou, znalosti nejvýznamnějších osobností české filosofie a konkrétního historického a systematického vhledu do vztahu mezi filosofií, vědou, náboženstvím a politikou.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test, Rozhovor

Zápočet obdrží student, který se zúčastní stanovených individuálních a skupinových konzultací a odevzdá 4 strany textu obsahující osnovu práce v podrobném členění a rešerši literatury či jiných pramenů, formulaci hypotézy či otázky a popis použitých metod.
Doporučená literatura
  • BITLJANOVÁ, V., ŠAFFKOVÁ, Z. Diplomová práce, krok za krokem. Liberec: Technická univerzita, 2006.
  • STRAKA, J., HYHLÍKOVÁ, V. Diplomová práce. Praha : SPN, 1987.
  • UMBERTO, E. Jak napsat diplomovou práci. Olomouc: Votobia, 1997. ISBN 80-7198-173-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Filozofie (2013) Kategorie: Filozofie, teologie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní