Předmět: Restaurování moderního a současného umění I

« Zpět
Název předmětu Restaurování moderního a současného umění I
Kód předmětu KHVFR/RMU1
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lahoda Tomáš, prof. akad. mal.
Obsah předmětu
Cílem předmětu je seznámení studentů s nově se rozvíjející problematikou restaurování děl výtvarného umění 20. a 21. století a uvedení do systému uměleckých stylů vzniklých zejména v 60. letech 20. století, kdy ve světovém umění došlo k zásadnímu přerodu. V České republice dosud teoretická reflexe těchto jevů v souvislosti s restaurováním chybí. Studenti se naučí orientovat se v nově vznikající disciplíně v oblasti restaurování, s jejíž problematikou se v praxi setkají. Okruhy témat v prvním semestru: Nové okruhy problémů v oblasti restaurování. Čím se liší restaurování děl 20. a 21. století od děl starších období? Teorie restaurování moderního a současného umění: iniciativa INCCA, současný stav bádání, hlavní okruh problémů, základní literatura. Změna pohledu na umění ve 20. století, intence autora, deskilling, dematerializace umění. Rozšíření hranic pojmu umění: je konceptuální umění určeno k restaurování? Experimentování s barvami v USA v 30 - 50. letech (David Alfaro Siqueiros, Jackson Pollock, malování autolaky atp.). Počátky používání akrylových barev v Británii (David Hockney a Independent Group). Vztah mezi umělcem a výrobcem barev: americký minimalismus (Morris Louis, Frank Stella).

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámení studetnů s nově se rozvíjející problemtikou restaurování děl výtvarného umění 20. a 21. století a podat úvod do uměleckých stylů vzniklých zejména v 60. letech 20. století, kdy ve světovém umění došlo k zásadnímu přerodu a v České republice dosud teoretická reflexe těchto jevů chybí.
Studenti se naučí orientovat se v nově vznikající disciplíně v oblasti restaurování, s jejíž problematikou se v praxi setkají.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Zápočet formou vypracování písemné práce.
Doporučená literatura
  • Anita Quye - Colin Williamson (eds). Plastics: collecting and conserving. Edinburgh, 1999.
  • Ijsbrand Hummlen - Dionne Sillé. Modern Art: Who Cares?. Amsterdam, The Foundation for the Conservation of Modern Art, 1999.
  • Jackie Heuman. Material Matters: the conservation of modern sculpture. London, Tate Gallery, 1999.
  • Jackie Heumann. From Marble to Chocolate: Conservation of Modern Sculpture. 2001.
  • Jo Crook - Tom Learner. The Impact of modern paints. London, Tate Gallery, 2000.
  • Katie Lloyd Thomas. Materials Matters: Architecture and Material Practice. Routledge, 2007.
  • Monika Wagner - Dietmar Rübel - Sebastian Hackenschmidt. Lexikon de künstlerischen Materials. Werkstoffe der modernen Kunst von Abfall bis Zinn. München, Verlag S. H. Beck, 2002.
  • Monika Wagner. Das Material der Kunst. Eine andere Geschichte der Moderne. München, Verlag S. H. Beck, 2002.
  • Salvador Muňoz Viňas. Contemporary Theory of Conservation. Elsevier Ltd., 2005.
  • Thomas J. S. Learner - Patricia Smithen - Jay W. Krueger - Michael R. Schilling. Modern Paints Uncovered. The Getty Conservation Institute, 2006.
  • Thomas J. S. Learner. Analysis of Modern Paints, Getty Conservation Institute. 2005.
  • Ursula Schadler-Saub - Angela Weyer. Theory and Practice in the Conservation of Modern and Contemporary Art. Reflections on the Roots and the Perspectives.. Archetype Publications, 2010.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta restaurování Studijní plán (Verze): Restaurování a konzervace nástěnné malby, sochařských děl a povrchů architektury (2011) Kategorie: Umění a užité umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta restaurování Studijní plán (Verze): Restaurování a konzervace uměleckých a umělecko-řemeslných děl na papírových, textilních a souvisejících podložkách (2015) Kategorie: Umění a užité umění 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní