Vyučující
|
-
Vízner Filip, Ing. Ph.D.
-
Machalík Stanislav, Ing. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Úvod do problematiky vytváření multimediálních aplikací. Význam a využití. Základní pojmy. Charakteristika a definice jednotlivých prvků multimediální aplikace. Text jako prvek multimediální prezentace. Příprava a zpracování textových podkladů. Pravidla počítačové typografie. Statické obrázky jako prvek multimediální prezentace. Možnosti pořízení statických obrázků, digitalizace obrazových předloh. Úpravy statických obrázků s ohledem na jejich případné využití v tisku nebo multimediální aplikaci. Zvuk jako prvek multimediální aplikace. Pořízení zvukového záznamu a jeho zpracování. HW a SW vybavení a nástroje. Používané formáty a způsoby kódování pro uložení zvukového záznamu. Konverze mezi formáty. Kompresní algoritmy. Animace. Principy a formáty. Základy práce v programu Adobe Flash. Video jako prvek multimediální prezentace. Pořízení video záznamu a jeho zpracování. HW a SW vybavení a nástroje. Zpracování videa pomocí aplikace Pinacle Studio. Zpracování a úpravy videa pomocí aplikace Adobe Premiere. Možnosti komprese videa. Formáty pro ukládání digitálního videa. Tvorba SVCD a VideoDVD. 3D grafika jako prvek multimediální aplikace. Způsoby modelování. Integrace různých multimediálních zdrojů pomocí aplikace Adobe InDesign. Základní využití a ovládání programu InDesign. Import zdrojových textů a obrázků do výsledného dokumnetu. Formátování. Tvorba tištěných dokumentů, technologie tisku, předtisková příprava. Tvorba PDF dokumentů v Adobe InDesign a Adobe Acrobat. Tvorba interaktivní multimediální prezentace (PowerPoint, hypertext a další možnosti). Výroba multimediálních pomůcek.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Projekce, Nácvik dovedností
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními postupu při zpracování multimediálních aplikací. Pořízení a zpracování jednotlivých multimediálních prvků text, zvuk, statické obrázky, video, animace a jejich integrace do multimediální aplikace.
Po absolvování předmětu je student schopen samostatně pořizovat a zpracovávat podklady pro multimediální aplikace. Zpracované podklady je schopen integrovat do multimediálních celků.
|
Předpoklady
|
Předpokládá se základní znalost operačního systému Microsoft Windows.
KID/PUITP
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Posouzení zadané práce
Podmínkou k udělení zápočtu je aktivní práce na cvičení, minimálně 75% účast na cvičení a úspěšná prezentace semestrálních prací.
|
Doporučená literatura
|
-
Příručky a manuály k aktuálním verzím programů: Adobe Photoshop, Adobe Indesign, Adobe Flash, Adobe Premiere.
-
Adobe Systems. Adobe Acrobat 8 : oficiální výukový kurz. Brno: Computer Press, 2008. ISBN 978-80-251-2002-6.
-
Against the Clock. Adobe InDesign 2: Advanced Electronic Documents. Prentice Hall, 2002. ISBN 0-13-048698-1.
-
Kelby, Scott. Digitální fotografie ve Photoshopu CS. Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0482-6.
-
Kříž, M. Zvuk na PC. Step by Step. Praha : Computer Press. ISBN 8086593061.
-
Ozer, J. Pinnacle Studio 10. Názorný průvodce nahráváním a úpravou videa. Praha : Computer Press, 2007. ISBN 978-80-251-1489-6.
-
Riley, R. Cool Edit 2000 a Cool Edit Pro 2. Nahrávání, úpravy, efekty. Praha : Computer Press, 2004. ISBN 80-722-6908-9.
-
Sandee, C. Adobe InDesign CS2. Názorný průvodce. Praha : Computer Press, 2006. ISBN 80-251-1059-1.
-
THE OFFICIAL TRAINING WORKBOOK FROM ADOBE SYSTEMS. Adobe Premiere Pro CS3 Classroom in a Book. Adobe Press, 2007. ISBN 0-321-49980-8.
-
Vaughan, T. Multimedia: Making it Work, Seventh Edition. McGraw-Hill, 2007. ISBN 0-072-26451-9.
|