Předmět: Bezpečnost počítačových sítí

« Zpět
Název předmětu Bezpečnost počítačových sítí
Kód předmětu KIT/IBPS
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Neradová Soňa, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Síťové hrozby, metody zmírňování a základy zabezpečení počítačové sítě. Bezpečný přístup pro administrátora na směrovačích Cisco. Bezpečný přístup pro administrátora s AAA. Implementace firewalových technologií na zabezpečení perimetru síte. Konfigurace IPS na zmírnění útoků na sítě. Zvážení zabezpečení LAN sítě a implementace koncových bodů a zabezpečení na 2. vrstvě. Implementace metod pro zabezpečení důvěryhodnosti a integrity dat. Implementace bezpečných virtuálních privátních sítí. Vytvoření a realizace komplexní bezpečnostní politiky vzhledem na zabezpečení potřeb organizace. Modul 1: Bezpečnost sítí proti moderním hrozbám Modul 2: Zabezpečení síťových zařízení Modul 3: Autentizace, autorizace a účtování Modul 4: Implementace firewallových technologií Modul 5: Implementace systému detekce a prevence narušení IDS/IPS Modul 6: Zabezpečení LAN Modul 7: Kryptografie Modul 8: Virtuální privátní sítě Modul 9: Implementace Cisco Adaptive Security Appliance (ASA) Modul 10 Pokročilá implementace Cisco Adaptive Security Appliance (ASA) Modul 11: Správa zabezpečené sítě

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Nácvik dovedností, Laborování, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Předmět navazuje na Počítačové sítě I až IV vyučované v bakalářském studijním programu Informační technologie a je zaměřen na problematiku návrhu a realizace bezpečnosti počítačových sítí. Je navazujícím na sérii předmětů Počítačové sítě I až IV, která si klade za cíl prohloubit znalosti studentů v oboru počítačových sítí a postupně je dovést až na profesionální úroveň, odpovídající kvalifikaci CCNA (Cisco Certified Networking Associate). Důraz je kladen na využití nejmodernějších zařízení a technologií, a na procvičování v laboratoři. Předmět je kombinací klasických přednášek v češtině a e-learningových kurzů CNA (Cisco Networking Academy), probíhajících v angličtině. Studenti tak získají jak potřebné teoretické znalosti, tak praktické dovednosti v oboru zabezpečení sítí. Navíc získají i potřebné jazykové znalosti, umožňující další vzdělávání v oboru bez jazykové bariéry.
Studenti získají jak potřebné teoretické znalosti, tak praktické dovednosti v oboru, umožňující zastávat odpovídající funkce (správa sítí, instalace sítí, zabezpečení sítí). Navíc získají i potřebné jazykové znalosti, umožňující další vzdělávání v oboru zabezpečení sítí bez jazykové bariéry.
Předpoklady
Vzhledem k návaznosti kurzů CCNA je nutné aby student absolvoval předmět Počítačové sítě I - IV, nebo doložil absolvování kurzu CCNA1-4 jinde.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Didaktický test, Systematické pozorování

Do tohoto předmětu se mohou zapsat pouze studenti, kteří již absolvovali předměty Počítačové sítě I.-IV. Pro praktický výcvik se využívá vybavení laboratoře CNA (Cisco Networking Academy), kde studenti absolvují e-learningový kurz CCNA security (v angličtině). Podmínkou k udělení zápočtu je úspěšné absolvování kurzu CCNA security a vypracování semestrální práce.
Doporučená literatura
  • Mark A. Sportack. Směrování v sítích IP. Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0127-4.
  • PAQUET, Catherine. Implementing Cisco IOS Network Security (IINS): (CCNA Security exam 640-553) (Authorized Self-Study Guide). Cisco Press, 2009. ISBN 1-58705-815-4.
  • Pužmanová, Rita. Moderní komunikační sítě od A do Z : [technologie pro datovou, hlasovou a multimediální komunikaci]. Brno: Computer Press, 2006. ISBN 80-251-1278-0.
  • THOMAS, Thomas M. Zabezpečení počítačových sítí : bez předchozích znalost.. Computer Press, 2005. ISBN 80-251-0417-6.
  • WATKINS, Michael; WALLACE, Kevin . CCNA Security Official Exam Certification Guide. Cisco Press, 2008. ISBN 1587202204.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Informační technologie (2015) Kategorie: Informatické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Informační technologie (2016) Kategorie: Informatické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Informační technologie (2014) Kategorie: Informatické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní