Vyučující
|
-
Kročilová Lucie, Mgr. DiS.
-
Horáčková Kateřina, PhDr. Ph.D.
-
Vaňásek Jaroslav, doc. MUDr. CSc.
|
Obsah předmětu
|
Úvod do problematiky paliativní péče a léčby bolesti. Základní principy multiprofesionálního a interdisciplinárního přístupu k nemocnému v paliativní péči. Koncept totální bolesti a utrpení. Monitorace bolesti a ostatních zdrojů utrpení nemocného. Fyziologické podklady vedení a vnímání bolesti. Základy farmakologie neopioidních analgetik. Základy farmakologie opioidů. Základy farmakologie sekundárních analgetik. Základy problematiky abúsu analgetik. Lokální anestetika a jejich užití v léčbě bolesti. Techniky intraspinální analgezie. Ostatní invazivní způsoby tlumení onkologické bolesti. Nefarmakologické postupy v tlumení onkologické bolesti. Neinvazivní cesty podání analgetik. Algeziologické vyšetření nemocného s onkologickou bolestí. Základy léčebné strategie u nemocných trpících onkologickou bolestí. Obtížně zvládnutelné bolestivé stavy. Zvláštnosti tlumení epizodických bolestí. Zvláštnosti akutních stavů v paliativní péči. Problematika střevní obstrukce. Problematika akutní dušnosti. Problematika agitovaného deliria. Patologické fraktury a náhlá neurologická postižení. Problematika refrakterních symptomů, analgosedace. Problematika rozhodovacího procesu v paliativní péči. Akutní, chronická bolest (projevy, bolestivé chování), zážitkový seminář. Chronická bolest - onkologická x neonkologická - rozdíly ve vnímání. Hodnocení bolesti (škálování, testy, tabulky, psychologické vyšetření,..). Metody aplikace analgetik, nežádoucí účinky analgetik a jejich ovlivnění sestrou. Nefarmakologické a alternativní metody léčby bolesti. Psychoterapeutické metody léčby bolesti (coping, nácvik zvládacích strategií,..). Význam bolesti v životě (sociální složka, životní styl, vliv rodiny na vnímání bolesti, ..). Zakladní rahabilitační a alternativní metody v léčbě bolesti.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace, Nácvik dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámit studenty s teoretickými základy a praktickými dovednostmi, které umožní zvládání bezpečného tlumení bolesti v nemocničním a domácím prostředí.
Studující zná jednotlivé typy bolestí, kvalitně hodnotí a sleduje bolest, je schopen aktivně využít nefarmakologické metody léčby bolesti. Student zná indikace a metody aplikace farmakologických přípravků k odstranění nebo zmírnění bolesti. Student rozpozná situace, které vyžadují plánovanou či bezprostřední hospitalizaci nemocného.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Rozbor díla tvůrčího charakteru
Splnění povinné 70 % účasti na přednáškách, 80% na cvičeních. Splnění zadané zápočtové práce (prezentace problému+ odevzdání problematiky v písemné podobě) Splnění ústní zkoušky.
|
Doporučená literatura
|
-
Časopis bolest.
-
HAKL, M. a kolektiv. Léčba bolesti. Současné přístupy k léčbě bolesti a bolestivých syndromů.. Praha: Mladá fronta, 2011.
-
KOLEKTIV AUTORŮ. Vše o léčbě bolesti. Příručka pro sestry. Praha: Grada, 2006.
-
OCONNOR, M.; ARANDA, S. Paliativní péče pro sestry všech oborů. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2005.
-
ROKYTA R. a kol. Bolest a jak s ní zacházet. 1. vyd. Praha: Garada Publishing, 2004.
-
VODVÁŘKA P. Podpůrná léčba v onkologii. 1. vyd. Praha: Galén, 2004.
-
VORLÍČEK J. a kolektiv. Paliativní medicína. Praha: Grada, 2004.
-
VORLÍČEK J. A KOLEKTIV. Paliativní medicína. Praha: Grada, 2004.
-
VORLÍČEK, J, ABRAHAMOVÁ, J, VORLÍĆKOVÁ, H. Klinická onkologie pro sestry. 2. přepr. a dopl. vyd., Praha: Grada Publishing, 2012.
|