Předmět: Pokroky v oboru I

« Zpět
Název předmětu Pokroky v oboru I
Kód předmětu KPF/C734
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Panák Ondrej, Ing. Ph.D.
  • Němec Petr, prof. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky se soustřeďují na způsoby zhodnocení tiskoviny. Jedná se zejména o využití speciálních pigmentů, lakování a laminování, aplikace hologramů a lentikulárních fóliíí, 3D a 2.5D tisku a ražby. Studenti jsou rovněž seznámeni s technikami využívanými pro bezpečnostní tisk a metodami pro tištěnou elektroniku.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Příprava na zkoušku - 66 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 24 hodin za semestr
Výstupy z učení
Seznámit studenty s nejnovějšími technikami a technologiemi v polygrafii a obalových technikách pomocí přednášek na vybraná témata. Obsah předmětu se částečně mění s vývojem nejnovějších technologií tisku a dalších oblastí polygrafických výrob.
Student získá přehled o současném stavu moderních technik a technologií využívaných v polygrafii a trendu vývoje této oblasti průmyslu.
Předpoklady
Jsou požadovány základní znalosti všech současných tiskových technik a technologií. Studenti by měli být schopni na základě znalostí vysokoškolské fyziky a makromolekulární chemie pochopit moderní technologie zušlechťování tiskovin a speciálních aplikací tiskových technik.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zkouška se skládá z elektronického testu a z usní zkoušky. Ústní zkouška následuje, pokud úspěšnost el. testu bude nad 60 % Účast na pozvaných přednáškách je POVINNÁ! V případě neomluvené účasti (kalamita, potvrzená návštěva lékaře, potvrzené zpoždění spoje) bude u toho studenta požadováno dosažení 75% úspěšnosti elektronického zkouškového testu pro připuštění k ústní zkoušce.
Doporučená literatura
  • Bartoň, Jaroslav. Úvod do technologie ofsetu. Praha: Nakladatelství grafické školy, 2003. ISBN 80-902978-6-2.
  • Finkenzeller, Klaus. RFID handbook : fundamentals and applications in contactless smart cards and identification. Chichester: John Wiley & Sons, 2003. ISBN 0-470-84402-7.
  • Kipphan, Helmut . Handbook of print media : technologies and production methods. Berlin: Springer, 2001. ISBN 3-540-67326-1.
  • Lapčík, Ľubomír. Fotochemické procesy. Bratislava: Alfa, 1989. ISBN 80-05-00049-9.
  • Miler M. Holografie. SNTL Praha, 1974.
  • Panák J.a kol. Polygrafické minimum. TypoSet, Bratislava,, 2000. ISBN 80-967811-3-8.
  • Pátek K. Luminiscence. SNTL Praha, 1962.
  • Prof. RNDr. Marie Kaplanová, CSc. a kolektiv. Moderní polygrafie. 2010. ISBN 978-80-254-4230-2.
  • Saxby G. Practical holography. Prentice Hall, 1988. ISBN 0-13-693797-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Polygrafie (2014) Kategorie: Polygrafie, zpracování papíru, filmu a fotografie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Polygrafie (2013) Kategorie: Polygrafie, zpracování papíru, filmu a fotografie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Polygrafie (2015) Kategorie: Polygrafie, zpracování papíru, filmu a fotografie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Polygrafie (2016) Kategorie: Polygrafie, zpracování papíru, filmu a fotografie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní