Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Vymezení pojmu fundamentalismus - společné znaky fundamentalistických hnutí, různé pohledy na fundamentalismus - islámský fundamentalismus a výrazy s ním často spojované (islamismus, salafismus, džihadismus apod.). Islámský reformismus a islámský modernismus z historického hlediska - snaha nalézt důvody pro jejich zaměňování s islámským fundamentalismem. Vývoj islámských společností - existence dílčích islámských společností, existence islámské civilizace/civilizací - oblast politické kultury - kolonialismus a jeho důsledky v islámských společnostech - vnímání "Západu" a "islámu". Teorie studia sdělovacích prostředků - působení médií - vliv médií (normativní požadavky na mediální sdělení, manipulace v médiích, principy interpretace mediálních sdělení). "Islámský fundamentalismus" v českých, popřípadě zahraničních médiích- analýzy vybraných mediálních obsahů - seminární práce ve skupinách.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Cílem seminářů je kriticky nahlédnout fenomén islámského fundamentalismu a způsob, jakým je prezentován ve sdělovacích prostředcích. Studenti budou schopni vymezit pojem fundamentalismus stejně jako další termíny, které se v mediálních obsazích objevují jako možné ekvivalenty "islámského fundamentalismu" (islamismus, salafismus apod.). Dále budou hodnotit, do jaké míry jsou dané výrazy v takových kontextech relevantní. Seznámí se rovněž s problematikou působení médií na jedince i celou společnost a s principy interpretace mediálních sdělení. V neposlední řadě se pokusí o vlastní analýzy vybraných mediálních obsahů souvisejících s probíranými okruhy.
Studenti by po úspěšném absolvování tohoto předmětu měli být schopni vymezit pojem islámského fundamentalismu a další výrazy,které se v souvislosti s daným fenoménem nejčastěji objevují v mediálních sděleních. Na základě seznámení s principy interpretace mediálních obsahů se také očekává jejich schopnost samostatné analýzy vybraných textů, zejména co se týče kritického zhodnocení, do jaké míry jsou užívané termíny v daných kontextech relevantní.
|
Předpoklady
|
Základní znalost islámu jako náboženského systému.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Posouzení zadané práce
Aktivní účast na seminářích - povolené jsou dvě, v odůvodněných případech tři absence. Skupinová prezentace analýzy "islámského fundamentalismu" (či jiného problému s ním souvisejícího) ve vybraném sdělovacím prostředku (ve vyselektovaných mediálních obsazích) - podrobnosti budou diskutovány při úvodním setkání. Pro úspěšné absolvování předmětu každý student navíc odevzdá jednu normostranu s rešerší mediálních zpráv týkajících se islámského fundamentalismu nebo vybraného dílčího problému s odůvodněním.
|
Doporučená literatura
|
-
Barša Pavel. Západ a islamismus. Střet civilizací, nebo dialog kultur?. Brno, 2001. ISBN 80-85595968.
-
Jirák Jan; Köpplová Barbara. Média s polečnost. Stručný úvod do studia médií a mediální komunikace.. Praha, 2007. ISBN 978-80-7367-287-4.
-
Kropáček, Luboš. Islámský fundamentalismus. Praha: Vyšehrad, 1996. ISBN 80-7021-168-7.
-
Lapidus Ira Marvin. A History of Islamic Societies. Cambridge, 2002. ISBN 0-521-77933-2.
-
Mendel, Miloš. Džihád : islámské koncepce šíření víry. V Brně: Atlantis, 1997. ISBN 80-7108-151-5.
-
Mendel, Miloš. Islámská výzva : z dějin a současnosti politického islámu. V Brně: Atlantis, 1994. ISBN 80-7108-088-8.
-
Mendel Miloš. S puškou a Koránem. Pojmy a argumenty soudobého islámského fundamentalismu. Praha, 2008. ISBN 80-85425-63-5.
-
Sedláčková Lucie. Islám v médiích. Liberec, 2010. ISBN 978-80-86807-65-2.
-
Trampota, Tomáš. Zpravodajství. Praha: Portál, 2006. ISBN 80-7367-096-8.
|