Předmět: Základy informačních technologií

« Zpět
Název předmětu Základy informačních technologií
Kód předmětu KRP/IZITE
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Javůrek Milan, doc. Ing. CSc.
  • Rozsíval Pavel, Ing.
  • Jonáš Marek, Ing.
  • Rejfek Luboš, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Základní pojmy z informačních technologií a informačních systémů. Základní struktura počítače, schéma, komponenty, periferie. Způsoby ukládání dat, média, struktura zápisu. Organizace záznamů na médiích. Programové vybavení počítačů, typy. Práce s textovým editorem Word, zásady tvorby dokumentů. Tvorba běžných typů dokumentů, formátování textu, práce s tabulkami, obrázky. Tvorba stylů. Práce s tabulkovým editorem Excel, jeho možnosti a vlastnosti. Zpracování některých matematických a databázových úloh. Počítačové sítě fungování, topologie. Internet a jeho služby. Jazyk HTHL.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace, Projekce, Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Studenti získají znalosti o základním programovém vybavení počítačů a o možnostech jeho využití. Zvládnou obsluhu počítače v operačním systému Windows. Naučí se využívat základní služby Internetu. Studium je dále zaměřené na zdokonalení práce se SW vybavením MS Office tak, aby byli studenti schopni pracovat s MS Word, Excel, Access a PowerPoint. Zvládnout zpracování dokumentu s použitím textového a grafického editoru.
Student získá základní přehled a dovednost při práci s vyučovaným programovým vybavením v rozsahu, potřebném pro další studium na vysoké škole.
Předpoklady
Student musí mít alespoň základní znalosti o textových a tabulkových editorech, databázových systémech a prezentačních programech, získané v předchozím studiu na střední škole.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Posouzení zadané práce

Účast na cvičení a přednáškách. Provedení všech úloh zadaných na cvičení, v případě absence náhradní zadání po dohodě s vyučujícím. Písemné ověření znalosti daného okruhu probírané látky ve 4.,8. a 13. týdnu semstru. Hodnocení testů min.50%, výsledky budou zohledňovány při zkoušce. V případě omluvené neúčasti na testu, lze po dohodě s vyučujícím absolvovat náhradní test.
Doporučená literatura
  • Uživatelské příručky produktů MS Office.
  • Horák, Jaroslav. Hardware : učebnice pro pokročilé. Brno: Computer Press, 2007. ISBN 978-80-251-1741-5.
  • Taufer I., Kotyk J., Javůrek M. Jak psát a obahjovat závěrečnou práci, skripta.Univerzita Pardubice,2009.
  • Taufer, Ivan . Algoritmy a algoritmizace - vývojové diagramy. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2009. ISBN 978-80-7395-182-5.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky Studijní plán (Verze): Komunikační a mikroprocesorová technika (2013) Kategorie: Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní