Předmět: S Bourdieuem sociálněvědní teorií

« Zpět
Název předmětu S Bourdieuem sociálněvědní teorií
Kód předmětu KSKA/BOURD
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hyánková Tereza, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Bourdieuho etnologické studie (tradiční kabylský dům; kód cti; studie příbuzenství) a alžírské sociologické studie (otázky zaměstnanosti a vykořenění). 2. a 3. Teorie jednání (habitus; symbolické násilí; symbolický, sociální a kulturní kapitál; doxa; sociální pole) 4. Gender a mužská dominance: Bourdieu; Beauvoir; Ortner. 5. Gender: Bourdieu, Lacan; Butler. 6. Sociální třídy, kulturní dominance a moc: Bourdieu, Marx. 7. Kolonialismus, revoluce a postkolonialismus: Bourdieu, Fanon. 8. Film Sociologie je bojové umění (La sociologie est un sport de combat, 2001) 9. Školský systém, sociální reprodukce, symbolická dominance a homo academicus. 10. Dilemata spojená se společenskou angažovaností intelektuálů: Bourdieu, Sartre; Mills. 11. Bourdieuovské inspirace: Wacquant, Bourgois. 12. Kritika Bourdieuho: pragmatická sociologie, Boltanski

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem tohoto předmětu je pomocí výzkumů, konceptů a teorií Pierra Bourdieua kriticky nahlédnout na problémy sociálně vědní teorie. Věnovat se tak budeme takovým tématům jako je vztah strukturalismu a konstruktivismu či subjektivismu a objektivismu. Ukážeme si, jakým způsobem tyto náhledy Bourdieu propojoval ve své stěžejní a vlivné teorii jednání. Na tématech týkajících se sociální, kulturní, genderové či politické dominance, si přiblížíme, jak k těmto tématům přistupoval Bourdieu a jak k nim přistupovali jiní významní teoretici sociálních věd; v čem je jejich přístup podobný a v čem se liší. Nakonec se budeme zabývat odkazem Pierra Bourdieuho - na jedné straně kritikou Pierra Bourdieuho a "protibourdieuovskou" sociologií, na druhé straně studiemi, které berou Bourdieuho koncepty a teorie jako významnou inspiraci pro své antropologické analýzy.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Vyžadována je aktivní přítomnost na přednáškách a seminářích. Na seminářích je účast povinná, stejně jako četba zadané literatury. Tolerovány jsou tři absence. Předmět bude zakončen písemnou zkouškou, která bude prověřovat znalosti z odpřednášené látky a prostudované povinné literatury.
Doporučená literatura
  • Bourdieu, P. Nadvláda mužů. Praha: Karolinum, 2000.
  • Bourdieu, P. Sociologické hledání sebe sama. Brno: Doplněk, 2012.
  • Bourdieu, P. Teorie jednání. Praha: Karolinum, 1999.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2016) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní