Předmět: Teorie dopravních a telekomunikačních systémů

« Zpět
Název předmětu Teorie dopravních a telekomunikačních systémů
Kód předmětu KTRD/PTDS2
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Drdla Pavel, doc. Ing. Ph.D.
  • Černý Jan, prof. RNDr. DrSc.
Obsah předmětu
Pojem systému a jeho význam - definice pojmu "systém", behavioristická definice systému, stavová definice systému, příklady systémů. Základní vlastnosti systémů - konečnost, linearita, determinovanost, náhodnost, neurčitost, systémy s cílovým chováním a s řízením, kvalita, spolehlivost a stabilita systému. Typické systémové problémy - analýza a syntéza tvrdých a měkkých systémů, Checklandovská metodika, kompozice a dekompozice systémů, rozhodovací problémy, problémy rozvrhování v systémech. Geneze rozhodovacích problémů - vytipování problému, řešitelský tým, organizační schéma a jeho analýza, slovní formulace (verbální model) optimalizačního problému, další typy modelů. Síťové systémy - základní pojmy síťových systémů, dekompozice síťových systémů, typické rozhodovací problémy v síťových systémech. Členění síťových systémů - přemísťovací systémy, dopravní systémy, telekomunikační (přenosové) systémy, informační systémy Vybrané části teorie informačních systémů - množství informace ve zprávě, entropie jako míra svobody volby, kódování. Dopravní systémy - terminologie dopravních systémů, dopravní sítě, dávky a proudy. Přepravní poptávka a její modelování - diskrétní modely, zjišťování údajů o dávkách, spojité modely, zdrojové a cílové proudy - Trip Generation, směřování proudů - Trip Distribution, dělba přepravní práce - Modal Split, rozdělení proudů do sítě - Traffic Assignment. Dopravní nabídka a její optimalizace - prostorové, časové a vykonavatelské rozvrhy. Úlohy o sítích - výběr podsítí a jejich částí, výběr umístění různých center obsluhy, navrhování soustavy linek a dálkových relací. Časové rozvrhy - jízdní řády, optimalizace jízdního řádu jednoho spoje, rozdělení spojů mezi dvěma významnými uzly do 24 hod., koordinace jízdních řádů veřejné osobní dopravy v přestupních uzlech a na "úsecích". Rozvrhování vozidel - nákladní doprava a její specifické problémy rozvrhování vozidel, optimalizace parku, využití ložného prostoru, specifické problémy osobní dopravy, optimalizace turnusů vozidel a osádek při pevných jízdních řádech. Periodické dopravní systémy - základní principy, princip tzv. tuhého jízdního řádu, systematický jízdní řád při více kategoriích vlaků, Integrované taktové jízdní řády, optimalizace periodické dopravy na dopravních sítích, dopravních liniích a v dopravních uzlech.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s přehledem často využívaných systémů v dopravě a telekomunikacích.
Student je schopen využít dané poznatky z předmětu při řešení jeho disertační práce.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zkouška z předmětu (forma, obsah, trvání) je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPa.
Doporučená literatura
  • Banks, Jerry. Discrete-event system simulation. Upper Saddle River: Prentice Hall, 2001. ISBN 0-13-088702-1.
  • Cenek, Petr. Optimalizace dopravních a spojových procesů. Žilina: Vysoká škola dopravy a spojov, 1994. ISBN 80-7100-197-X.
  • Drdla, Pavel. Osobní doprava regionálního a nadregionálního významu. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2014. ISBN 978-80-7395-787-2.
  • Golan, A. Information and Entropy Econometrics - A Review and Synthesis. Now Publishers Inc, 2008. ISBN 978-1601981042.
  • Golumbic, Martin Charles. Algorithmic graph theory and perfect graphs. Amsterdam: Elsevier, 2004. ISBN 0-444-51530-5.
  • HÜRLIMANN, G. Die Eisenbahn der Zukunft, Automatisierung, Schnellverkehr und Modernisierung bei den SBB 1955 bis 2005. Zürich : Chronos Verlag, 2007. ISBN 978-3-0340-0856-3.
  • Kolektiv autorů. Taktfahrplan und Kapazität - Band 2. Dresden : Technische Universität Dresden, 1996.
  • Ljung, Lennart. System identification : theory for the user. Upper Saddle River: Prentice Hall, 1999. ISBN 0-13-656695-2.
  • NAGURNEY, A. et al. Urban and Regional Transport Modelling. 2004. ISBN 1-84376-306-0.
  • Ortúzar Salas, Juan de Dios. Modelling transport. Chichester: John Wiley & Sons, 2001. ISBN 0-471-86110-3.
  • OWEN, J.J. Transport system optimization and pricing. 1984. ISBN 0-471-10264-4.
  • Wren, Anthony. Computer scheduling of public transport : urban passenger vehicle and crew scheduling. Amsterdam: North-Holland, 1981. ISBN 0-444-86170-X.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Technologie a management v dopravě a telekomunikacích: Technologie (2013) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Technologie a management v dopravě a telekomunikacích: Technologie (2013) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Technologie a management v dopravě a telekomunikacích: Management (2013) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Technologie a management v dopravě a telekomunikacích: Management (2013) Kategorie: Doprava a spoje 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní