Vyučující
|
-
Kalendová Andréa, prof. Ing. Dr.
|
Obsah předmětu
|
Úvod, základní vymezení pojmů, fyzikální a fyzikálně-chemické aspekty dispergace. Zařízení pro dispergaci, výpočty parametrů zařízení pro dispergaci, práškové nátěrové hmoty, postupy výroby. Zásady pro formulaci nátěrových hmot, typy pojiv nátěrových hmot, výpočty a zásady při formulaci nátěrových hmot, příklady formulací rozpouštědlových a vodouředitelných nátěrových hmot. Aditiva pro nátěrové hmoty, kritéria a volby aditiv pro nátěrové hmoty. Dispergační aditiva, aditiva potlačující flotaci a vyplavávání pigmentů, zabraňující sedimentaci, reologická aditiva. Odpěňovací aditiva, reologická aditiva- záhustky, sikativy, fotoiniciátory, UV stabilizátory, fungicidní aditiva, látky zamezující hoření, korozní inhibitory, insekticidy. Rozpouštědla pro nátěrové hmoty, kritéria volby rozpouštědla, stanovení obsahu VOC. Práškové pigmenty a plniva, anorganické i organické typy barevných pigmentů. Další operace při výrobě nátěrový hmot - filtrace, míchání, doprava surovin, dořeďování, úprava barevných odstínů nátěrových hmot, tónování, výpočty a postupy používané při práci s tónovacími automaty. Asfaltové, chlorkaučukové, polystyrenové nátěrové hmoty a nátěrové hmoty na bázi přírodních pryskyřic, nátěrové hmoty na bázi nenasycených polyesterů. Nátěrové hmoty na bázi derivátů celulosy, silikonové a silikátové nátěrové hmoty. Olejové a alkydové nátěrové hmoty, nátěrové hmoty hybridní. Epoxidové a práškové nátěrové hmoty. Polyurethanové nátěrové hmoty, vodouředitelné nátěrové hmoty. Nátěrové hmoty pro povrchovou úpravu dřeva, kovů, minerálních podkladů, plastů, papíru.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Předmět seznamuje posluchače s problematikou povrchových úprav pomocí nátěrových hmot. Jsou rozebrány základní suroviny potřebné pro výrobu nátěrových hmot pojiva, pigmenty a plniva, rozpouštědla, aditiva. Uvedeny jsou zásady pro formulaci nátěrových hmot, fyzikální a fyzikálně-chemické aspekty dispergace a zařízení pro dispergaci. Během semestru je organizována dvakrát exkurze do výrobních závodů a firem zabývajících se výrobou nátěrových hmot a surovin pro nátěrové hmoty. Cílem předmětu je seznámit posluchače se všemi aspekty nezbytnými pro formulaci a přípravu nátěrových hmot.
Posluchač po absolvování předmětu je schopen připravovat formulace nátěrových hmot vykazující požadované mechanické i antikorozní vlastnosti.
|
Předpoklady
|
Znalosti anorganické a fyzikální chemie.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
Zkouška je ústní. Základní formou zkoušky je rozprava nad vybranými okruhy. Je prověřována míra osvojených znalostí, koncepcí a aplikačních dovedností. Během semestru jsou znalosti prověřovány testem, jehož výsledek je započítán do celkové klasifikace.
|
Doporučená literatura
|
-
Bentley J., Turner G.P.A. Introduction to Paint Chemistry and Principles of Paint Technology. Chapman&Hall, London, 1995.
-
Florio J.J., Miller D.J. Handbook of Coatings Additives. New York, 2004.
-
Cheremisinoff N.P. Industrial Solvents Handbook. Marcel Dekker Inc., New York, 2003.
-
Kalendová A., Kalenda P. Technologie nátěrových hmot, Pojiva, rozpouštědla a aditiva pro výrobu nátěrových hmot. Univerzita Pardubice, 2004.
-
Kalendová A., Kalenda P. Technologie nátěrových hmot, Stroje a procesy ve výrobě nátěrových hmot. Univerzita Pardubice, 2003.
-
Kittel H. Lehrbuch der Lacke und Beschichtungen, band 1,2,3. Stuttgart, 2001.
-
Wilson A.D., Nicholson J.W., Prosser H.J. Waterborne Coatings, Surfare Coatings. Elsevier Science Publishing, New York, 1990.
|