Předmět: Technologie finálních a speciálních úprav

« Zpět
Název předmětu Technologie finálních a speciálních úprav
Kód předmětu UCHTML/C196
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Burgert Ladislav, doc. Ing. CSc.
  • Bayerová Petra, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Vymezení pojmu předúprav, finálních a speciálních úprav pro jednotlivá textilní vlákna, zařazení do celkového kontextu textilní chemie a technologie. Stupeň a rovnoměrnost předúprav - vliv na egalitu vybarvení Předúpravy bavlny, charakter odstraňovaných nečistot, šlichty - odšlichtování, demineralizace, sekvestrační prostředky. Vyvářka, event. alkalické paření, bavlněný vosk - složení, snížení popelovin, odstranění necelulosových příměsí. Složení vyvářecích lázní - technologické provedení. Bělení bavlny a lýkových vláken, chemie bělení chlornany, chloritany a peroxidem vodíku. Nebezpečí poškození celulosových materiálů v průběhu vyvářky a bělení. Lázňový, polokontinuální a kontinuální postup peroxidového bělení. Mercerizace bavlny - princip, důvody, strukturní změny, změny vlastností vláken, způsob provedení, požadavky na strojní vybavení. Předúpravy vlny, praní střižní vlny, lanolín, karbonizace, bělení vlny. Předúpravy tkanin a pletenin z chemických vláken - praní, fixace. Strukturní změny při fixaci chemických vláken a dopad těchto změn na technologické (barvitelnost) a spotřebitelské (omak, splývavost, rozměrová a tvarová stabilita) vlastnosti chemických vláken. Hodnocení stupně a účinnosti fixace chemických vláken. Rozměrová a tvarová stabilizace výrobků z celulosových vláken - příčiny mačkavosti a srážlivosti výrobků z celulosových vláken (bavlna x viskosa). Kompresivní metody srážení. Sanforizace a podobné postupy. Metody založené na síťování celulosy - síťování, principy, používané chemické sloučeniny, ekologické aspekty. Provedení - přednosti, nedostatky. Současný stav. Hodnocení srážlivosti a mačkavosti - úhel zotavení. Rozměrová a tvarová stabilizace vlnařských tkanin - principy, reakce cystinu, mezimolekulární interakce proteinových makromolekul. Štěpení cystinových můstků, tvorba jiných typů kovalentních vazeb mezi makromolekulami. Krabování, lisování, dekatura. Nehořlavé úpravy textilií - principy, používané prostředky. Permanentní nehořlavá úprava. Typy úprav dle účinnosti, hodnocení úprav. Hydrofóbní, oleofóbní a nešpinivé úpravy, základní představy o smáčení, používané prostředky, hodnocení účinnosti. Antistatické úpravy. Prostředky pro zlepšení omaku, splývavosti, hladicí prostředky - silikonová chemie, základy. Antimikrobiální úpravy, principy, hodnocení účinnosti. Protimolové úpravy. Přehled a popis základních vlastnosti textilií, tj. vlastnosti fyzikální, chemické i technické. Jemnost vláken, přízí a textilií. Mechanické vlastnosti vláken, přízí a plošných textilií. Konstrukční parametry přízí, nití, plošných textilií. Nestejnoměrnost délkových textilií. Stálosti a odolnosti plošných textilií. Fyziologické vlastnosti plošných textilií.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Posluchači budou seznámeni se základními fyzikálně-chemickými a chemickými principy předúprav, finálních a speciálních úprav textilních materiálů. Předúpravy jsou realizovány především na textilních materiálech z přírodních vláken, méně často na vláknech chemických a mají umožnit následné technologické operace, jako je barvení a také aplikaci finálních a speciálních úprav, které dávají výrobku některé žádoucí vlastnosti, jako je např. nemačkavost, nesrážlivost nebo nehořlavost, nebo některé speciální vlastnosti, které jsou vyžadovány jen pro speciální použití, jako jsou antimikrobiální nebo antibakteriální úpravy, nešpinivé a oleofóbní úpravy nebo úpravy vodoodpudivé apod. Dále pak budou studenti, v rámci semináře, seznámeni se souborem znalostí, přístrojů, výpočtů a výroků, které slouží ke stanovení vlastností důležitých pro hodnocení kvality textilie tj. schopnosti textilie plnit funkci danou účelem použití.
Vývoj a příprava technologií předúprav a speciálních úprav textilií pro nejrůznější aplikace včetně textilií pro zdravotnictví a textilií pro ochranu obyvatelstva před zbraněmi hromadného ničení (např. antimikrobiální úpravy).
Předpoklady
Základní znalosti organické a makromolekulární chemie.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zkouška je ústní. Základní formou zkoušky je rozprava nad vybranými okruhy. Je prověřována míra osvojených znalostí, koncepcí a aplikačních dovedností.
Doporučená literatura
  • Grayson M. Encyclopedia of Textiles, Fibers, and Nonwoven Fabrics. John Wiley & Sons, New York, 1984.
  • Chwala A., Anger V. Handbuch der Textilhilfsmittel. Verlag Chemie Weinheim, 1977.
  • Lewin M. Handbook of Fiber Science and Technology: (Vol. I, Part A,B) Chemical Processing of Fibers and Fabrics, Fundamentals and Preparation. Marcel Dekker, INC, New York, 1983.
  • Lewin M. Handbook of Fiber Science and Technology: (Vol. II, Part A,B) Chemical Processing of Fibers and Fabrics, Functional Finishes. Marcel Dekker, INC, New York, 1983.
  • Lindner K. Tenside-Textilhilfsmittel-Waschrohstoffe. Stuttgart, 1964.
  • Peters R.H. Textile Chemistry (Vol. II.), Impurities in Fibres, Purification of Fibres. Elsevier, Amsterdam, 1967.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Vlákna a textilní chemie (2015) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Vlákna a textilní chemie (2013) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Vlákna a textilní chemie (2016) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní