Předmět: Inženýrství chemického zpracování dřeva I

« Zpět
Název předmětu Inženýrství chemického zpracování dřeva I
Kód předmětu UCHTML/C885
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Potůček František, prof. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Praní buničiny. Rovnováha. Kinetika vyluhování. Způsoby praní. Typy praček. Parametry operace (zřeďovací faktor, prací poměr, vytěsňovací poměr, účinnost operace, ztráta chemikálií, Nordenův účinnostní faktor, modifikovaný Nordenův účinnostní faktor, ekvivalentní vytěsňovací poměr). Příčný tok (místní účinnost, převodové jednotky). Jednostupňové a vícestupňové prací linky. Protiproudé prací linky bez bočních proudů a s bočními proudy. Odpařování výluhů. Fyzikální vlastnosti výluhů. Průběh odpařování. Sdílení tepla při odpařování (teplotní deprese, teorie varu, koeficienty přestupu a prostupu tepla). Jednočlenná odparka (materiálová a entalpická bilance, teplosměnná plocha, dynamika odpařování, hospodárnost provozu). Vícečlenné odparky (způsoby zapojení odparek, volba počtu členů baterie odparek, návrh vícečlenné odparky). Absorpce. Fyzikální absorpce. Rovnováha. Neizotermní absorpce. Materiálová a entalpická bilance absorbéru. Absorpce s recirkulací absorbátu. Absorpce doprovázená chemickou reakcí. Absorbéry se statickou vrstvou náplně, s pohyblivou vrstvou náplně a proudové absorbéry typu venturi (hydrodynamické režimy, tlaková ztráta, sdílení hmoty a tepla, výška a průměr absorbéru, počet absorbérů v sérii). Absorpce oxidu siřičitého do vody, do roztoku louhu sodného, do roztoku hydroxidu hořečnatého a siřičitanu hořečnatého, absorpce chlordioxidu ze směsi chlordioxidu a chloru do okyselené vody, absorpce sirných sloučenin do bílého louhu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je naučit posluchače využívat nabytých teoretických znalostí při řešení technologických problémů vyskytujících se při výrobě buničiny; naučit je analyzovat zadaný problém, navrhnout způsob jeho řešení spojený s výběrem vhodných metod a nástrojů, uvědomit si zjednodušující předpoklady řešení a kriticky zhodnotit dosažené výsledky.
Posluchač je po absolvování předmětu schopen analyzovat technologické problémy z chemicko-inženýrského hlediska a nalézt jejich technická řešení včetně ekonomických a ekologických aspektů. Absolvování předmětu je základním předpokladem ke složení státní závěrečné zkoušky z předmětu Inženýrství chemického zpracování dřeva.
Předpoklady
Základní znalost chemického inženýrství.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zkouška sestává z písemné a ústní části. Písemnou část tvoří dva příklady, každý hodnocený 40 až 60 body tak, aby maximální počet bodů po správném vyřešení byl 100. Ústní část zkoušky je zaměřena na kontrolu znalostí teoretických základů probíraných technologických operací.
Doporučená literatura
  • BRATČIKOV, G. G. Očistka gazovych vybrosov v celljulozno-bumažnoj promyšlennosti. Moskva: Lesnaja Promyšlennost, 1989..
  • BUŠMELEV, V. A., VOLMAN, N. S., KOKUŠKIN, O. A. Processy i apparaty celljulozno-bumažnogo proizvodstva. Moskva: Lesnaja Promyšlennost, 1985..
  • KEENEY, N. H., WALKINSHAW, J. W. A Chemical Engineering Workbook for Pulp and Paper Industry. Vol. 1, and 2. Atlanta: TAPPI, 1979..
  • Potůček, František. Papírenské inženýrství I. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2000. ISBN 80-7194-256-1.
  • Potůček, František. Úvod k řešení příkladů z papírenského inženýrství. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2002. ISBN 80-7194-430-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Chemie a technologie papíru a celulózových materiálů (2015) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Chemie a technologie papíru a celulózových materiálů (2016) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Chemie a technologie papíru a celulózových materiálů (2013) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní