Předmět: Zařízení a procesy v organické technologii

« Zpět
Název předmětu Zařízení a procesy v organické technologii
Kód předmětu UECHI/C188
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Mikulášek Petr, prof. Ing. CSc.
  • Dušek Libor, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Definice technologie a technologického procesu. Technologická zařízení a způsoby jejich propojení, kvalitativní a kvantitativní kritéria posuzování technologických procesů. Rozdružování a mletí - typy drtičů a mlýnů, jejich charakterizace a možnosti použití, metody separace částic, příklady průmyslových aplikací, modelové výpočty. Sdílení tepla kondukcí a konvekcí. Sdílení tepla zářením: základní zákony, radiační vlastnosti těles, výměna zářivé energie mezi tuhými tělesy. Azeotropická a extraktivní destilace. Rovnovážná destilace vícesložkových směsí. Kontinuální rektifikace vícesložkových směsí. Sušení tuhých látek. Základní typy ideálních reaktorů, odchylky reálných reaktorů od modelových představ ideálních reaktorů. Příklady reálných reaktorů. Tlakové membránové procesy, základní výpočty membránových zařízení, membránové bioreaktory a jejich využití při likvidaci odpadních vod. Technologie výroby ftalocyaninových pigmentů, historie vzniku a milníky výzkumu, výchozí suroviny, jejich výroba a čištění, technologické zařízení a uspořádání výrobního provozu v závislosti na způsobu výroby. Technologie výroby perylenových a perinonových pigmentů, surovinová základna, reakční prostředí, finalizační operace, komerčně dostupné pigmenty, jejich vlastnosti a aplikace. Výroba energií a paliv. Exkurze do závodu Synthesia, prohlídka provozu AZO II (reakce aminů, fenolů a naftolů, finalizace - sušení, mletí, mísení) a provozu SBU pigmenty a barviva (organické pigmenty, automatizační prvky).

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace, Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit posluchače se zařízením, procesy a problémy vyskytující se v organické technologii, jež jsou následně rozvedeny na příkladech konkrétních výrob.
Po absolvování předmětu student zná základní technologické principy a chápe souvislosti jednotlivých chemicko inženýrských operací.
Předpoklady
Organická Chemie I, Chemické inženýrství I.

Hodnoticí metody a kritéria
Posouzení zadané práce, Rozhovor

Zkouška je ústní. Základní formou zkoušky je rozprava nad vybranými okruhy. Je prověřována míra osvojených znalostí, koncepcí a aplikačních dovedností.
Doporučená literatura
  • Theory and practise of Industrial precipitation processes, Course promoted by the european thematic network crysopt. Barcelona, 2001.
  • Dušek L. Organické pigmenty. Univerzita Pardubice, Pardubice, 2004.
  • Hauser H., Neynabel P. Chemical technology - technical education. Ciba, Roche, Sandoz, 1994.
  • Herbst W., Hunger K. Industrielle Organische Pigmente. Verlag Chemie, Weinheim, 1995.
  • Weissermel K., Arpe H. J. Průmyslová organická chemie. SNTL Praha, 1984.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Technologie organických specialit (2013) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Technologie organických specialit (2016) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Technologie organických specialit (2015) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní