Předmět: Laboratoř syntézy a charakterizace materiálů

« Zpět
Název předmětu Laboratoř syntézy a charakterizace materiálů
Kód předmětu UENM/C095
Organizační forma výuky Laboratoř
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jalový Zdeněk, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Bezpečnost práce v chemické laboratoři, bezpečnost při laboratorní práci s výbušinami; nebezpečné chemické reakce a směsi. Chemická literatura a informační zdroje dostupné v knihovnách University Pardubice v tištěné a elektronické formě. Aromatická nitrace. Tenkovrstvá chromatografie (TLC), vysokotlaká účinná chromatografie (HPLC), infračervená spektroskopie (IČ), ultrafialová spektroskopie (UV). Barevné reakce různých typů výbušin. Příprava 2,4,6-trinitrochlorbenzenu a jeho využití pro syntézu termostabilních polynitrosloučenin.

Studijní aktivity a metody výuky
Laborování
Výstupy z učení
Seznámit studenty s bezpečností práce vyplývající s manipulace s energetickými materiály. Naučit pracovat s chemickou literaturou dostupnou na Univerzitě Pardubice a účelně využívat dostupných informačních zdrojů. Seznámit s vybranými reakcemi používanými při syntéze energetických materiálů a metodami jejich charakterizace.
Pracovat bezpečně s energetickými materiály. Umět vyhledat informaci o energetických materiálech v chemické literatuře. Umět zvolit vhodnou metodu charakterizace energetických materiálů.
Předpoklady
C002 Laboratoř z obecné a anorganické chemie I C009 Laboratoř z organické chemie I

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor produktů pracovní činnosti studenta

Kontrola protokolů a závěrečné práce.
Doporučená literatura
  • Denkstein J. a kol. Příručka pro laboratorní cvičení v technologii zvláštních výrob, VŠCHT Pardubice, SNTL Praha (1957)..
  • Fedoroff B.F., Sheffield O.E., Kaye S.M. Encyclopedia of Explosives and Related Items, Picatinny Arsenal, Dover, vol. 1-10 (1960-1983).. KTTV, Univerzita Pardubice, 2003.
  • Kalfus K., Kaválek J., Panchartek J., Socha J., Večeřa M. Organická chemie III, SNTL Praha (1978).. SNTL Praha, 1978.
  • Urbanski T. Chemistry and Technology of Explosives, vol. 4, Pergamon Press, Oxford (1984)..
  • Vymětal, J. a kol. Odborná literatura a informace v chemii, Orac, Praha (2001).. Orac, Praha, 2001.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Teorie a technologie výbušin (2016) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Teorie a technologie výbušin (2013) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Teorie a technologie výbušin (2015) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní