Předmět: Fyzikální chemie II

» Seznam fakult » FCH » KFCH
Název předmětu Fyzikální chemie II
Kód předmětu KFCH/C833K
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hájek Martin, doc. Ing. Ph.D.
  • Shánělová Jana, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Kinetický obraz hmoty : Ideální plyn - složitější model, druhy rychlostí, srážky a volná dráha. Reálný plyn - důležité stavové rovnice. Kapaliny - stavové chování, osmotická a povrchová práce. Termodynamika : První věta termodynamická, výpočet tepla a práce. Druhá věta termodynamická, cyklické děje, izotermální a adiabatická expanze, definice entropie a třetí věta termodynamická. Helmholtzova, Gibbsova, rozšířená Gibbsova energie. Výpočet dH, dU, dA, dG chemické reakce, jejich závislosti na teplotě. Termodynamika směsí látek, definice parciálních molárních veličin, definice chemického potenciálu, význam a užití. Fázové a chemické rovnováhy : Fázové diagramy, význam a užití pro různé podmínky fázových rovnováh. Chemické rovnováhy, výpočet rovnovážné konstanty a rovnovážného složení. Elektrochemie : Základní pojmy, druhy rovnováh. Chemické rovnováhy, obecné řešení, význam a užití. Vodivost elektrolytů, význam a užití. Elektrolýza, význam a užití. Převodová čísla, jejich měření a význam. Chemická kinetika : Experimentální postupy sledování chemických reakcí, verifikace, stanovení kinetických parametrů, základní chemické reaktory, neizochorické chemické reakce. Optické vlastnosti hmoty : Základní pojmy, Interakce bez absorbce a s absorbcí záření. Lambert-Beerův zákon. Disperzní soustavy : Základní pojmy, dělení, transportní jevy a sedimentace.

Studijní aktivity a metody výuky
Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Prohloubit znalosti studenta v první části - o kinetickém obrazu hmoty, aplikacích termodynamicky na popis fázových a chemických rovnováh a systémů obsahujících elektricky nabité částice. Druhá část je věnována časovému průběhu chemických reakcí, studiu reakčních mechanizmů a teorii rychlostní konstanty. Ve třetí části má student možnost získat informace elektromagnetického pole s korpuskulární hmotou. Čtvrtá část je věnována poznatkům o disperzních soustavách, jejich rozdělení, vlastnostech a popisu. Na seminářích jsou aplikovány teoretické znalosti při řešení praktických příkladů a problémů.
Jsou prohloubeny a doplněny znalosti získané z kurzu Základy fyzikální chemie.
Předpoklady
Základní znalosti na urovní kurzu Základy Fyzikální chemie

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Písemná kontrola proběhne v 7. a 13. týdnu pouze na seminářích. Zkouška v závěru semestru tvoří 60 % hodnocení. Zbylých 40 % tvoří dvě ročníkové semestrální písemné zkoušky, uzavírající 2 hlavní bloky předmětu v průběhu semestru.
Doporučená literatura
  • A. Tockstein. Základy fyzikální chemie I, skripta VSCHT Pardubice.
  • A. Tockstein. Základy fyzikální chemie II, skripta VŠCHT Pardubice.
  • Atkins P. W. ¨Physical chemistry, Oxford University Press, Oxford 1989 U.K..
  • Moore W. J. Fyzikální chemie, SNTL Praha 1979.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr