Předmět: Fyzikálně-chemické děje v tiskových procesech

» Seznam fakult » FCH » KPF
Název předmětu Fyzikálně-chemické děje v tiskových procesech
Kód předmětu KPF/C747
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Němec Petr, prof. Ing. Ph.D.
  • Vališ Jan, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod do povrchových a mezipovrchových dějů. Povrchové napětí kapalin a pevných látek; mezifázové děje. Kontaktní úhel kapky na pevném pofvrchu. Měření statického a dynamického kontaktního úhlu. Výpočet povrchového napětí pevné látky na základě měření kontaktních úhlů. Povrchové napětí a smáčení, Povrchové napětí polymerních materiálů. Fyzikální principy a efektivity povrchových úprav. Systémy a zařízení pro povrchové úpravy polymerních materiálů: korona, atmosférická plasma, úprava plamenem, chemická plasma. Transportní děje v porézních materiálech. Termodynamika adsorpce. Typy adsorpčních isoterm.Difusní procesy a rovnice.Vlastnosti mezifázových přechodů pevná látka-kapalina. Adsorpce iontů a elektrická dvojvrstva. Elektrokinetické vlastnosti (elektroforéza, elektroosmóza, sedimentační potenciál). Vodou ředitelné tiskové barvy. Postupy dispergace pigmentů ve vodném prostředí. Povrchové úpravy pigmentů a jejich interakce s povrchově aktivními látkami, polymerním pojivem a vodou. Povrchově aktivní látky. Reologické vlastnosti nenewtonských kapalin. Tokové chování polymerních tavenin a roztoků. Modelové funkce tokových a viskozitních závislostí. Lepivost viskozních kapalin a metody měření lepivosti. Přenos tiskové barvy na papír. Teorie přenosu a parametry ovlivňující efektivitu přenosu. Model předpovídající přenos tiskové barvy při vícenásobném průchodu nipem.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Prohloubení znalostí fyzikálně-chemických dějů při interakci barvy se substrátem v procesu ofsetového tisku a dalších tiskových technik, včetně experimentálních metod sledování těchto vlastností. Řešení praktických příkladů v průběhu semináře.
Absolvováním předmětu získá student dostatečné znalosti pro analýzu problémů, vyskytujících se při tiskových procesech díky pochopení fyzikálně chemických vlastností tiskového média, potiskovaného substrátu i dějů, provázejících přenos barvy. Předmět je také součástí magisterské zkoušky.
Předpoklady
Je požadována znalost tiskových technik a technologií, dobré znalosti fyziky, matematiky, fyzikální chemie a makromolekulární chemie. Student by měl být schopen samostatného řešení příkladů fyzikálně-chemických dějů souvisících s přenosem a zpracováním tiskových barev během tisku.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Rozhovor

Zkouška je ústní. Míra osvojených znalostí je prověřována jak řešením praktického problému formou příkladu, tak rozpravou nad vybranými okruhy. Během semestru jsou znalosti prověřovány testem, jehož výsledek je započítán do celkové klasifikace.
Doporučená literatura
  • Bartovská, Lidmila. Fyzikální chemie povrchů a koloidních soustav. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická, 2002. ISBN 80-7080-475-0.
  • Brady, Robert F. Comprehensive desk reference of polymer characterization and analysis. New York: Oxford University Press, 2003. ISBN 0-8412-3665-8.
  • Goodwin J. Colloids and interfaces with surfactants and polymers. Wiley&Sons, 2004. ISBN 0 470 84143 5.
  • Holmberg K., Jönsson B., Kronberg B., Lindman B. Surfactants and polymers in aqueous solution. Wiley &Sons, 2004. ISBN 0-471-49883 1.
  • MacPhee, John. Fundamentals of lithographic printing.. Pittsburgh: GATFPress-Graphic Arts Technical Foundation, 1998. ISBN 0-88362-214-9.
  • Mittal K.L. Contact angle, wettability and adhesion. VSP Utrecht, 1993. ISBN 90-6764-157-X.
  • Pashley R.M. Applied Colloid and Surface Chemistry. Wiley&Sons, 2004. ISBN 0 47086883 X.
  • Pelikán P., Lapčík L., Zmeškal O., Krčma F. Fyzikální chemie Struktura hmoty. VUTIUM Brno, 2000. ISBN 80-214-1583-5.
  • Prof. RNDr. Marie Kaplanová, CSc. a kolektiv. Moderní polygrafie. 2010. ISBN 978-80-254-4230-2.
  • Wein O. Úvod do reologie. FCH VUT Brno, 1996.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Polygrafie (2013) Kategorie: Polygrafie, zpracování papíru, filmu a fotografie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Polygrafie (2015) Kategorie: Polygrafie, zpracování papíru, filmu a fotografie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Polygrafie (2016) Kategorie: Polygrafie, zpracování papíru, filmu a fotografie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní