Předmět: Reaktorové inženýrství

» Seznam fakult » FCH » UECHI
Název předmětu Reaktorové inženýrství
Kód předmětu UECHI/C133
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 9
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šiška Bedřich, Ing. CSc.
Obsah předmětu
Stechiometrie, základní pojmy. Využití specializovaných softwarů SciLab, Maxima a tabulkových kalkulátorů při řešení problematiky reaktorového inženýrství. Termodynamika soustav s chemickou reakcí. Reakční kinetika - homogenní systémy, heterogenní systémy, mikro- a makrokinetické vlivy, Reakce na tuhých katalyzátorech, adsorpce, desorpce, povrchová reakce, rychlostní rovnice, vliv vnitřní a vnější difuze, katalyzátory. Nekatalytické reakce tuhá fáze-tekutina, Reakce plyn-kapalina, kinetika, rovnováha na fázovém rozhraní, filmový model. . Ideální reaktory - vsádkový reaktor, průtočný reaktor s pístovým tokem, průtočný ideálně míchaný reaktor, látkové bilance, Energetické bilance. Soustavy reaktorů s pístovým tokem, kaskáda ideálně míchaných reaktorů, kombinace reaktorů. Reaktory s neideálním tokem, výpočet stupně přeměny, kombinované a disperzní modely.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody samostatných akcí
Výstupy z učení
Cílem předmětu je aplikace poznatků z chemické kinetiky, termodynamiky a hydrodynamiky, nauky o sdílení tepla a hmoty při navrhování a výpočtech chemických reaktorů.
Posluchač po absolvování předmětu je schopen stanovit základní charakteristiky reagujícího systému, navrhnout vhodné podmínky provozování a parametry reaktorů.
Předpoklady
Fyzikální chemie, chemické inženýrství, matematika.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Základní formou zkoušky je rozprava nad vybranými okruhy. Je prověřována míra osvojených znalostí, koncepcí a aplikačních dovedností. Během semestru jsou znalosti prověřovány testem, jehož výsledek je započítán do celkové klasifikace.
Doporučená literatura
  • Ditl P. Chemické reaktory. ČVUT, Praha, 2000.
  • Froment F., Bischoff K.B. Chemical Reactor Analysis and Design. J.Wiley, 1990.
  • Horák J., Pašek J. Návrh průmyslových chemických reaktorů z laboratorních dat. SNTL, Praha, 1980.
  • Ilavský J., Valtýni J., Brunovská A. Aplikovaná chemická kinetika a teória chemických reaktorov. SVŠT, Bratislava, 1982.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Chemické inženýrství (2015) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Chemické inženýrství (2013) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Chemické inženýrství (2016) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní