Předmět: Geografické informační systémy

» Seznam fakult » FCH » UECHI
Název předmětu Geografické informační systémy
Kód předmětu UECHI/C148
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Brunclík Tomáš, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do GIS: definice GIS, složky GIS, neprostorová a prostorová data, mapové vrstvy. 2. Prostorové operace, význam propojení prostorových a neprostorových dat. 3. Data v GIS: vektorové a rastrové mapové vrstvy, vrstva TIN. Objektový datový model. 4. Data v GIS: body, linie a plochy a způsoby jejich popisu, topologie. 5. Souřadnicové systémy a projekce. 6. Mapové servery a další síťové geoinformační služby. 7. Digitální model terénu, 3D zobrazení v GIS. 8. Modelování dějů v prostředí v GIS. 9. Principy dálkového průzkumu Země. 10. Principy dálkového průzkumu Země II. 11. Úprava zobrazení a vizuální interpretace dat DPZ. 12. Kvalitativní a kvantitativní analýza dat DPZ v GIS. 13. Kvalitativní a kvantitativní analýza dat DPZ v GIS II. 14. Příklady využití GIS a dat DPZ v oblasti ochrany ŽP.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Zvládnutí základních postupů jednotlivých fází analytického GIS projektu od získávání a úpravy dat až po prezentaci výsledků. Získání přehledu v aktuálních trendech vývoje v oboru GIS.
Student by po absolvování předmětu měl být schopen samostatně pracovat s geografickými informačními systémy a mít přehled o možnostech jejich využití v oblasti ochrany životního prostředí.
Předpoklady
Základy práce s PC.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonu studenta

Absolvování praktického testu u počítače a vysvětlení provedených kroků.
Doporučená literatura
  • Booth B., Mitchel A. Začínáme s ArcGIS. Praha, 2001.
  • Brunclík, Tomáš. Informační systémy v ochraně životního prostředí : geoinformační technologie. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2013. ISBN 978-80-7395-670-7.
  • Halounová, L., Pavelka, K. Dálkový průzkum Země.. Praha, 2005. ISBN 978-80-0103-124-7.
  • Jensen, J.R. Remote sensing of the environment: an Earth resource perspective. Second Edition.. Harlow, 2007. ISBN 9780131889507.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Ochrana životního prostředí (2016) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Ochrana životního prostředí (2013) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Ochrana životního prostředí (2015) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní