Předmět: Bezpečnostní inženýrství II

» Seznam fakult » FCH » UENM
Název předmětu Bezpečnostní inženýrství II
Kód předmětu UENM/C206
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ferjenčík Miloš, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Východiska. Prohloubení pojmů: riziko, zdroje rizika, identifikace zdrojů rizika, scénáře nehod. Stanovení cílů. Připomenutí relevantních partií matematiky: teorie množin, výroková logika, pravděpodobnost složených jevů, Bayesův teorém, distribuce pravděpodobností, náhodné procesy, náhodné simulace, elementární pojmy teorie grafů. Zmínka o fuzzy logice - příklad aplikace. Stromy událostí. Jejich účel a podoba. Dvoustavové a vícestavové stromy událostí. Používání a kvantifikace stromů událostí. Analýza lidského faktoru. Použití grafů k analýze lidské spolehlivosti. Markovské grafy. Jejich konstrukce, účel a používání k modelování reálných situací a ke kvantifikacím. Bayesovské diagramy. Petriho sítě. Jejich konstrukce, účel a používání k modelování reálných situací a ke kvantifikacím. Stromy poruch. Jejich účel a podoba. Pravidla konstrukce. Kvalitativní analýza stromů poruch. Minimální kritické řezy a cesty. Jejich praktický význam. Algoritmy hledání minimálních řezů a cest. Vstupní data potřebná pro kvantitativní analýzu grafických nástrojů. Sběr a získávání vstupních dat. Používání databází. Zpracování sebraných údajů. Expertní odhady - metoda Delphi. Kombinování metod - Bayesovská analýza. Kvantitativní analýza stromů poruch a stromů událostí. Výpočetní algoritmy. Přímé výpočty. Zjednodušené výpočty. Aditivní teorém. Disjunktní součiny. Metoda Monte Carlo. Analýza významnosti, citlivosti. Konstrukce stromů poruch a událostí pro praktické úlohy. Analýza nehody pomocí stromu poruch. Práce se softwarem pro analýzu stromů poruch. Test znalostí. Analýza rizika jako analýza scénářů. Analýza "rizika" bez scénářů. Rychlé klasifikace rizika. Příklady metod. Principy, přednosti a nedostatky metod. Zjednodušená analýza rizika orientovaná na jediný scénář. Analýza úrovní ochrany. Soustavný výklad metody LOPA a jejích aplikací. Analýza rizika se systematicky zkonstruovanou množinou scénářů. Integrace soustavy grafických modelů do jednoho celku. Příklad reálné analýzy. Podoba a interpretace výsledků Kvantitativní analýza rizika. Podrobněji o této metodice v chemických procesech. Výpočty měr rizika. Hodnocení rizika. Prohlubování a zjemňování analýzy. Analýza rizika v jiných odvětvích. Rozdíly a podobnosti. Používání návodů. Analýza zdravotního rizika. Analýza environmentálního rizika. Analýza finančního rizika. Další možnosti uplatnění kvantitativní analýzy rizika. Další možnosti analýzy. Požární riziko. Analýza rizika s náhodně konstruovanou množinou scénářů.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je naučit studenty rozumět metodám analýzy a oceňování rizika, a metodám řízení bezpečnosti založeným na analýze a oceňování rizika, umět si je osvojovat, používat je a řídit jejich používání, případně je vyvíjet.
Posluchač po absolvování předmětu má být schopen samostatně používat, řídit používání, popřípadě i vyvíjet metody analýzy a oceňování rizika a metody řízení bezpečnosti založené na nástrojích analýzy a oceňování rizika.
Předpoklady
C860 Bezpečnostní inženýrství I

Hodnoticí metody a kritéria
Posouzení zadané práce

Zkouška je ústní. Základní formou zkoušky je rozprava nad vybranými okruhy, především nad tématickým okruhem, který si student zvolil a kterému se průběžně věnoval. Během semestru jsou znalosti prověřovány testem, jehož výsledek je započítán do celkové klasifikace.
Doporučená literatura
  • Guidelines for Process Equipment Reliability Data with Data Tables, AIChE, Center for Chemical Process Safety; New York, 1989..
  • FERJENČÍK M.:. Soubor prezentací v power pointu k předmětu Bezpečnostní inženýrství 2 - 14 výukových témat..
  • HAASL, D. F. ET AL:. Fault Tree Handbook, Nuclear Regulatory Commision, Washington, 1981..
  • MODARRES MOHAMMAD. Risk Analysis in Engineering. Techniques, Tools and Trends, Taylor and Francis, 2006..
  • SCHNEEWEISS W. E.:. Petri Net Picture Book, LiLoLe Verlag, Hagen, 2004..
  • SCHNEEWEISS W. E.:. Teória spoľahlivosti, Alfa, Bratislava, 1980..
  • ŠKARKA, P.:. Spoľahlivosť v jadrovej energetike, Alfa, Bratislava, 1990..
  • ZIO E.:. An introduction to the basics of reliability and risk analysis, Worl Scientific Publishing Co., Singapore, 2007..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Teorie a technologie výbušin (2015) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Teorie a technologie výbušin (2016) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Teorie a technologie výbušin (2013) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní